Всесвіт

Астрономи помітили ще один «дивний радіокруг» у далекої галактики

Минулого року вчені виявили в далекому космосі кілька надзвичайно тьмяних кілець радіовипромінювання невідомої природи, а тепер знайшли ще одне, найбільше.

© Koribalski et al., 2021

У 2020 році астрономи, що працювали на радіоінтерферометрів ASKAP в Австралії, помітили чотири незвичайні структури у формі кілець розмірами близько однієї кутової хвилини. Вони виглядали так незвично, що вчені вирішили перевірити, чи не пов’язані ці «дивні радіокруги» (Odd Radio Circles, ORCs) з помилками техніки або спостережень. Однак такі ж надзвичайно слабкі й далекі сигнали вдалося виявити в архівах, які отримали раніше, незалежно від роботи на ASKAP.

З чим пов’язана поява ORCs, поки не відомо. Вони можуть бути результатом вибухів наднових, зростання нових світил в «зіркових колисках» або «відлунням» неймовірно потужних подій, що сталися в далекому минулому. А недавно астрономи виявили п’ятий такий об’єкт, найбільший: діаметр цього ORC оцінюють приблизно в 980 тисяч світлових років, з велику галактику. Про це розповідається в статті, яка готується до публікації в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society Letters і вже доступна у відкритій бібліотеці препринтів arXiv.org.

Бербель Корібальскі (Bеrbel Koribalski) і її колеги звертають увагу на те, що форма «радіокруга» ORC J0102-2450 може вказувати на присутність в центрі еліптичної галактики. Це було помічено і для трьох з чотирьох попередніх ORCs і, можливо, вказує на природу таких об’єктів. Справді, багато галактик містять активний центр, який викидає потужні потоки релятивістських частинок. Ці потоки здатні досягати міжгалактичного простору і створювати ударну хвилю. Можливо, слабке радіовипромінювання «дивних кіл» виникає саме там.

Альтернативні сценарії появи ORCs полягають в злитті пари надмасивних чорних дір або ж інших катастрофічних процесах, що супроводжують зіткнення галактик. Однак автори вважають ці варіанти менш імовірними. Швидше за все, «радіокруги» виникають саме тоді, коли центральна чорна діра викидає релятивістські джети, а ті досягають міжгалактичного середовища. Втім, перевірити це дозволять лише нові спостереження.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button