Всесвіт

У ранньому Всесвіті знайшли рій галактик, що обертаються навколо однієї супер’яскравої

Астрофізики повідомили про відкриття незвичайного явища, яке може пояснити формування енергійних квазарів. Дослідження опубліковано в журналі Nature Communications.

Міжнародна група астрофізиків під керівництвом вчених з Інституту Нільса Бора Копенгагенського університету виявили незвичайне скупчення галактик, що оберталися навколо однієї супер’яскравої 12 млрд років тому. Спостереження пояснює, як ростуть виключно яскраві галактики і формуються квазари.

За допомогою дуже великого телескопа (VLT) і радіотелескопа ALMA в Чилі вчені досліджували W0410-0913, світло від якої йшло до Землі близько 12 млрд років. Це одна з найяскравіших, важких і насичених газом відомих галактик раннього Всесвіту, в якій йде активне зореутворення.

Галактика W0410-0913 і укрупнене зображення обертання газу (синім підсвічений газ, що наближається до спостерігачів, червоним — віддаляється). M. Ginolfi & G. Jones / VLT / ESO.

Зоряний пил нагрівається енергією світла зірок і центральної чорної діри, змушуючи її світитися і розкривати галактику своїм інфрачервоним тепловим випромінюванням. Оскільки еволюція галактики багато в чому залежить від її оточення, астрофізики використовували прилади для широкого огляду і вивчили область неба, яка в 40 разів перевищує розмір самої галактики.

Спостереження показали, що W0410-0913 оточений роєм не менше ніж з 24 галактик меншого розміру. На основі зібраних даних дослідники побудували карту тривимірного руху всіх галактик.

Тривимірна модель галактик-супутників, що оточують W0410-0913. Зображення: Peter Laursen, Niels Bohr Institutet, KU

Хоча W0410-0913 видно в ранню епоху Всесвіту, ця галактика вже в 10 разів важче, ніж Чумацький Шлях. Традиційна модель передбачає, що для створення масивної галактики за такий короткий час потрібно, щоб вона підживлювалася акрецією газу і галактик-супутників. Це добре узгоджується зі спостереженнями роя з менших галактик.

Дивно, що спостереження ALMA при цьому дають картину красиво закрученого спіраллю газу, що рухається біля центру галактики зі швидкістю близько 500 км/с. Це означає, що навіть такі потужні гравітаційні зіткнення можуть зберігати форму галактики, а масивне підживлення не порушувати, а лише частково обурювати спіралі.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments