Здоров'я

Учені з’ясували, як голодування посилює протираковий ефект

Голодування та інші дієтичні режими все частіше вивчаються вченими як спосіб позбавлення ракових клітин поживних речовин. У новому дослідженні вони з’ясували, що голодування запускає механізм стимуляції клітин імунної системи та інші процеси, завдяки чому посилюється атака на пухлину.

Команда з Інституту досліджень раку Слоана Кеттерінга вперше виявила, що голодування перепрограмує метаболізм природних клітин-кілерів (NK-клітин), допомагаючи їм виживати в суворих умовах у мікрооточенні пухлин, а також посилюючи їхню протиракову активність. “Ці результати пояснюють один із механізмів, за допомогою якого голодування допомагає організму захиститися від раку паралельно з такими процесами, як скорочення відкладень жиру і поліпшення обміну речовин”, – заявили автори.

Пухлини можна назвати “голодними” новоутвореннями. Вони поглинають поживні речовини у великій кількості та створюють у своєму мікрооточенні вороже для імунних клітин середовище. Голодування, навпаки, пригнічує ці захисні механізми раку. В експериментах на моделях мишей одну групу не годували протягом доби двічі на тиждень. Такий режим харчування не дозволив їм схуднути, проте справив глибокий вплив на NK-клітини.

Наприклад, у гризунів спостерігалося зниження рівня глюкози та підвищення вмісту вільних жирних кислот – ліпідів, що виділяються жировими клітинами і можуть служити альтернативним джерелом енергії за відсутності інших поживних речовин. Своєю чергою, NK-клітини навчилися використовувати ці жирні кислоти як альтернативне джерело енергії замість глюкози. У результаті це посилювало їхню протиракову активність, включно з проникненням всередину пухлини.

Примітно, що голодування також призвело до перерозподілу NK-клітин в організмі. Так, потрапляючи в кістковий мозок, вони стали виробляти більше гамма-інтерферону, необхідного в боротьбі з раком. Додаткові процеси перетворення NK-клітин проходили і в інших органах, таких як селезінка.

Наразі вчені планують вивчити голодування разом зі стандартними методами лікування раку, щоб оцінити його ефективність в організмі людини. Додатково вони тестуватимуть можливості стимуляції NK-клітин препаратами, щоб у майбутньому не змушувати пацієнтів голодувати.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button