Всесвіт

Умови для життя з’являються ще до формування планет

До такого висновку прийшли вчені, які виявили метанол в хмарі пилу і газу навколо молодої зірки.

Л. Кальсада / ESO

Температура хмари навколо зірки занадто висока, щоб в ньому міг утворитися метанол, і настільки складна органічна молекула, ймовірно, виникла ще в міжзоряній хмарі до народження зірки. Це відкриття доводить, що в міжзоряному просторі вже є інгредієнти для зародження життя.

«Це досить цікаво — в принципі на всіх планетах, що утворюються навколо зірок будь — якого типу, може бути присутнім цей матеріал», – говорить астрохімік Вівіана Гусман Папського католицького університету Чилі в Сантьяго.

Складні органічні молекули вже спостерігалися в міжзоряних хмарах газу і пилу, але астрономи не знали, чи може органічний матеріал пережити формування протопланетного диска.

“Формування зірки — не простий процес, — говорить астроном Еліс Бут з Лейденського університету в Нідерландах. – Випромінювання зірки та ударні хвилі можуть руйнувати молекули, які знаходилися в міжзоряній хмарі».

Бут і його колеги спостерігали хмару пилу і газу навколо яскравої молодої зірки HD 100546, що знаходиться на відстані близько 360 світлових років від нас. У ньому вчені виявили метанол, який вважається будівельним матеріалом життя, зокрема він необхідний для формування амінокислот і білків.

Метанол не міг утворитися в диску, тому що ця молекула формується при взаємодії водню з льодом монооксиду вуглецю, який замерзає при температурах нижче -253 градусів за Цельсієм. Диск навколо HD 100546 набагато тепліший. Таким чином, диск, мабуть, отримав метанол з міжзоряної хмари, яка сформувала зірку, вважають дослідники.

«Це перше свідчення цікавої хімії, яка відбувається на ранньому етапі [зореутворення]”, – говорить астрохімік Карін Оберг з Гарвардського університету, який не брав участі в дослідженні. Вона радить шукати метанол та інші органічні молекули в дисках навколо інших молодих зірок, щоб «з’ясувати, чи є це одиничним випадком».

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button