Екологія

Юпітер і Титан допоможуть у вивченні глобального потепління на Землі

Вчені досліджують метан в атмосферах Юпітера та сатуріанського місяця Титана, щоб точніше визначити вплив парникового газу на клімат Землі.

Метан являє собою ще більш потужний парниковий газ, ніж CO2, який здатний протягом століття нагріти планету в 25 разів сильніше, ніж діоксид вуглецю, згідно Міжурядової групи експертів по зміні клімату (МГЕЗК).

У новому дослідженні вчені зосередили увагу на те, скільки короткохвильової сонячної радіації поглинає метан. Останні кліматичні моделі були розроблені з урахуванням короткохвильової абсорбції метану, але їх точність обмежена невизначеністю того, наскільки добре метан поглинає короткохвильову радіацію. Якщо молекула діоксиду вуглецю має відносно просту лінійну форму, то молекула метану більш складна тетраедрічна, і те, як метан реагує на світло, теж занадто складно для лабораторних досліджень.

«Ми вивчаємо атмосферу Юпітера і найбільшого сатуріанского місяця Титану, які мають щонайменше у тисячу разів більшу концентрацію метану, ніж атмосфера Землі. Ці небесні тіла можуть служити „природними лабораторіями“ для дослідження впливу сонячного світла на метан», — говорить співавтор дослідження Ден Фельдман, кліматолог з Національної лабораторії Лоуренса в Берклі, Каліфорнія.

Вчені проаналізували дані про Титан, отримані зондом ЄКА «Гюйгенс», який сів на його поверхню в січні 2005 року, а також про Юпітер, отримані космічним телескопом НАСА «Хаббл». Це допомогло визначити, як метан поглинає різні короткохвильові сонячні промені. Підсумкові дані дослідники включили до кліматичної моделі Землі.

Було виявлено, що ступінь впливу метану на глобальне потепління змінюється в залежності від регіону Землі. Наприклад, пустелі поблизу екватора мають яскраві оголені поверхні, що відбивають світло вгору, тому короткохвильове поглинання в пустелі Сахара і на Аравійському півострові в 10 разів сильніше, ніж в інших місцях планети. Крім того, присутність хмар може збільшити короткохвильове поглинання метану майже втричі. Дослідники спостерігали цей ефект на захід від Південної Африки і Північної і Південної Америки та у Внутрішньотропічної зони конвергенції.

«Ми дійсно можемо краще зрозуміти парниковий ефект метану на Землі, ґрунтуючись на спостереженнях Юпітера і Титану», — сказав Фельдман. За словами авторів, їх робота може допомогти у вдосконаленні стратегій пом’якшення наслідків глобального потепління, роз’яснивши ризики, з якими стикаються різні регіони світу.

Дослідження опубліковане в журналі Science Advances.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button