Здоров'я

Вічна суперечка – цукор або мед?

Відомі підсолоджувачі – мед і цукор. Їх порівнюють, визначаючи, який продукт краще. Солодкі добавки мають загальні характеристики і значно відрізняються. Що ж корисніше: мед або цукор? Переваги і недоліки є у кожного продукту. Розберемо, що між ними загального і різного.

Мед і цукор – вуглеводи. У обох в складі є два цукри – глюкоза і фруктоза. Відмінність полягає в кількості. У меді міститься 40% фруктози і 30% глюкози. В цукрі – по 50% фруктози і глюкози.

Глікемічний індекс. Це відносний показник впливу вуглеводів у продуктах харчування на зміну рівня глюкози в крові. У цукру він вище, тому його рівень при споживанні підвищується швидше. Пояснюється це великою кількістю вмісту фруктози і відсутністю мікроелементів. Після вживання цукру відбувається різкий енергетичний стрибок. Він супроводжується занепадом сил, викликає втому, головний біль і знижує концентрацію уваги.

Калорійність. За цим показником мед перевершує цукор. Він більш калорійний: одна столова ложка – 64 калорій. В цукрі їх 49. Але вживати кожен з підсолоджувачів у міру, щоб уникнути збільшення ваги, попередити розвиток хронічних захворювань і проблем із зубами.

Обробка. Мед – натуральний продукт. Він піддається мінімальній обробці. Сирий мед залишається їстівним і зберігає більшу кількість ферментів та антиоксидантів, ніж після пастеризації. Цукор – продукт після обробки. Його одержують з цукрової тростини або цукрових буряків.

Засвоєння. Травна система легше засвоює мед, ніж цукор. Відбувається це завдяки наявності в його складі ферментів, які руйнують цукор.

Ціна. Цукор коштує дешевше. Ціни на мед різні в залежності від якості і складу продукту.

Зберігання. Обидва підсолоджувача мають довгий термін зберігання.

Норма. Рекомендації за кількістю вживання солодких продуктів. Для жінок – не більше 100 цукрових калорій в день. Для чоловіків – не більше 150 калорій. Для здоров’я і настрою достатньо вживати по одній столовій ложці меду в день.

Факти. Позбутися від цукрового піску у раціоні можна без шкоди для здоров’я. Цукор присутній у більшості продуктів, тому потрапляє в організм і наповнює його необхідною енергією. А ось цукор, який щодня додають в каву або чай стає зайвим. Якщо обмежити його вживання в такому вигляді, стежити за кількість з’їденого, шкоди він приносити не буде.

Вчені встановили зв’язок цукру і хвороби Альцгеймера. Дослідники University of Bath стверджують, що ризик захворювання пам’яті підвищується у тих людей, які вживали багато цукру. Проведений досвід визначив точну залежність між рівнем цукру в крові і дегенеративною хворобою. Зайвий рівень глюкози збиває нормальний темп вироблення ензиму, а він здатний запобігти розвитку хвороби на початковій стадії. Чим менше цукру, тим здоровіша старість.

Цукор впливає на стан шкіри. Надмірне вживання цукрового піску прискорює процес появи зморшок. Надмірна кількість цукру залишається у колагеновому шарі шкіри, скорочуючи її еластичність. Зменшуючи дозу білої солодкої речовини, людина допомагає шкірі, і вона знову стає пружною.

Часті слова на адресу дітей про шкоду цукру для зубів – непорожній звук. Цукор витісняє кальцій необхідний організму. Надмірна кількість білої речовини погіршує стан кісток. Якщо не контролювати протягом життя споживання цукру, причиною появи в літньому віці артриту та артрозу стане його надлишок.

Вчені з Інституту Джеймса Кука назвали цукор наркотиком. Вони пояснили це тим, що при попаданні цукру в організм, в центр головного мозку, який відповідає за задоволення, відбувається викид гормону допаміну. Людина відчуває приємні відчуття і бажає їх повторення, що викликає звикання. Кількість уживаного цукру варто контролювати, щоб уникнути залежності.

Навряд чи знайдеться людина, готова з легкістю з’їсти за раз 16 шматочків цукру. При цьому знайдеться багато любителів “Кока-Коли”, а 500 мл солодкого напою складається з кількості цукру, рівного цим 16 штукам. Непомітно розчинений цукор потрапляє в організм і не без шкоди для здоров’я залишається в шлунку.

Однозначної думки про корисність і шкідливість цукру серед учених немає. Їх думки розділилися. Одна частина схильна стверджувати про здатність цукру виробляти гормон щастя, тобто цукровий пісок позитивно впливає на настрій людини. Інша група вчених вважає, що велика кількість цукру негативно позначається на здоров’ї людини, погіршуючи роботу печінки і підшлункової.

Протилежний вплив на організм надає мед. Факти підтверджують його значну перевагу над цукром. Корисні властивості медового продукту позитивно впливають на стан здоров’я людини і продовжують життя. Гіппократ щодня вживав мед, можливо, тому йому вдалося прожити майже сто років, хоча середня тривалість життя в той час коливалася від 40 до 50 років. Знаменитий лікар і цілитель не міг не знати про переваги меду.

У космічному меню обов’язково присутній бджолиний продукт. Для космонавтів під час тривалого перебування в польоті мед стає джерелом енергії, корисних речовин і мікроелементів, а також смачною і солодкою добавкою, яка піднімає настрій та покращує самопочуття.

Цінність меду полягає не тільки в його благотворний вплив на організм, але й у його грошовій цінності. Для стародавніх римлян і слов’ян мед служив валютою. Вони розплачувалися солодким продуктом, як би дивно це не звучало, покривали ним штрафи. Вже тоді, в давнину, люди розуміли силу продукту і визнавали його важливість.

Головний висновок після порівняння підсолоджувачів: мед – корисний продукт. Він крім цукру складається і з інших речовин: води, пилку, мікроелементів. До останніх належать кальцій і магній, які приносять користь для здоров’я. Це значна перевага меду. Він виграє і за кількістю поживних речовин. До них відносяться: ферменти, амінокислоти, вітаміни. І це головні його переваги.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button