Земля

В Африці масово гинуть слони, але вчені не знають чому

З південноафриканської країни Ботсвана надійшли тривожні новини — протягом двох місяців там було виявлено понад 350 мертвих слонів. Більшість особин лежали обличчям вниз, що говорить про те, що смерть наздогнала їх раптово. Також дослідники відзначили, що тіла в основному виявлялися поблизу африканської річки Окаванго. Проблема здається дуже серйозною, і вчені досі не можуть з’ясувати причину масової загибелі тварин. Хтось вважає, що тварини заражаються невідомою хворобою, а хтось звинувачує в події браконьєрів — раніше вони активно використовували отрути для видобутку слонячих кісток. Але яка ж з висунутих припущень більше близька до правди і чому причину смерті тварин так складно з’ясувати?

Найбільша тварина на суші

За даними наукового видання ScienceAlert, раніше Ботсвана вважалася найкращим місцем для безтурботного проживання слонів. На території цієї країни мешкає близько 135 000 особин саванних слонів (Loxodonta africana), тоді як в інших регіонах нашої планети їх практично немає. Ці створіння входять в «Книгу рекордів Гіннеса» як найбільші наземні ссавці — особина рекордного розміру жила в XX столітті, маса її тіла досягала 12 тонн. У середньому, довжина тіла цих слонів становить близько 7,5 метрів, а висота дорівнює приблизно 3,8 метрам. Тривалість життя слонів досягає 80 років, а вік можна визначити за розмірами тіла, довжині бивнів і станом зубів.

Відрізнити самку саванного слона від самця досить легко — у самців довгі бивні

Загадкові смерті слонів

На цей час у вчених є кілька пояснень раптової загибелі великої кількості слонів. У 2019 році близько 100 слонів Ботсвани загинуло через спалах сибірської виразки. Збудниками цієї небезпечної інфекційної хвороби є бактерії Bacillus anthracis, а вона характеризується появою запалень на шкірі і внутрішніх органах. Є невелика частка вірогідності, що на цей раз у смерті тварин теж причетна ця хвороба. Але уряд Ботсвани заперечує цю версію — ймовірно, тому, що від сибірської виразки слони б не вмирали прямо на ходу. До того ж, повідомлень про наявність пошкодженої шкіри у знайдених слонів, поки немає.

Збудники сибірської виразки під мікроскопом

Друга версія говорить, що слони могли загинути через хворобу, яка поки невідома науці. За даними видання The Guardian, деякі люди бачили, як дикі слони ходили колами, що для них не властива поведінка. Якщо проблема дійсно полягає в якійсь хворобі, то вона явно вражає нервову систему слонів і впливає на їх роботу головного мозку. Що по-справжньому насторожує, так це те, що невідома хвороба може бути небезпечна і для людей.

В Африці масово гинуть слони, і це страшна картина

Також вчені припускають, що масова смерть слонів — справа рук браконьєрів. Останнім часом слони почали частіше нападати на людей, тому влада Ботсвани зняли частину обмежень на полювання. Були випадки, коли браконьєри використали для вбивства слонів ціанід, який викликає важке отруєння зі смертельним результатом. Але в цьому конкретному випадку ця теорія сумнівна, тому що у мертвих бивні слонів та інші браконьєрів частини тіла цілі. До того ж, гієни та інші трупоїди, здорові — якби м’ясо було отруєно, вони б могли померти.

Дослідження причин хвороби

Еколог Пітер Кет (Pieter Kat) та інші захисники природи стурбовані тим, що уряд Ботсвани досі не відправив зразки мертвих слонів для виявлення причин смерті. Адже вона може полягати в абсолютно новій хворобі, заразною в тому числі і для людей.

“З моменту виявлення перших тіл померлих слонів пройшло кілька місяців, але причина їх смерті досі невідома,” — обурився Пітер Кет у своєму блозі.

Влада Ботсвани, своєю чергою, запевняє, що зразки вже відправлені до лабораторії. Однак, у вивченні зразків виникла тривала затримка, причина якої — пандемія коронавіруса. Уряд сподівається отримати результати дослідження в найближчі тижні.

Натхнення: hi-news.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button