Земля

Вчені вважають омарів ключем до вічного життя

Омари, яких більшість людей звикло бачити в якості готової страви, виявилися ключем до вічного життя. Ці ракоподібні кидають виклик природному процесу старіння.

У міру збільшення кількості прожитих років людина починає страждати від ряду недуг: втрати м’язової маси, проблем з пам’яттю, артриту та багатьох інших. А от представники ряду десятиногих ракоподібних – омари (лобстери) – наче застраховані від руйнівної дії часу.

Звичайно, ці морські мешканці можуть бути поранені іншими тваринами або спіймані рибалками, щоб потім опинитися на святковому столі під соусом бешамель, пише кореспондент британського таблоїду Daily Mail. Але у своїй природному середовищу омари ігнорують хід часу: замість того, щоб ставати слабкими і вразливими, вони міцніють.

Так, у 2009 -му році рибалка з штату Мен виловив 20- фунтового лобстера (9 кг ), можливий вік якого склав 140 років. Але це ще не самий старий представник ракоподібних. Згідно з Книгою рекордів Гіннесса, в 1977 -му році був спійманий справжній гігант – 44 фунтовий омар (20 кг ) з клешнями, здатними затиснути людську руку.

Дослідники називають цих дивовижних тварин “біологічно безсмертними”, адже далеко від хижаків, каліцтв або захворювань їх клітини не втрачають здатності до регенерації, тобто не старіють. Вчені не можуть бути впевнені в тривалості життя омарів, але не сумніваються, що вони є довгожителями серед аналогічних морських істот.

Біологічне безсмертя лобстерів зацікавило не тільки експертів по морським ракоподібним, але і вчених, які побачили в членистоногих ключ до вічного життя, здатний значно продовжити життя людини. Щоб розібратися у механізмах, що роблять омарів безсмертними, служителі науки вивчили хромосоми цих тварин, точніше їх кінцеві ділянки – теломери.

У людей під час кожного циклу ділення теломери коротшають і поступово стають занадто короткі, щоб захистити хромосоми, внаслідок чого клітина гине. Даний феномен є одним з найважливіших факторів біологічного старіння як людей, так і представників флори.

Однак у омарів процес ділення клітин йде трохи інакше: під час циклу ділення у них виробляється достатня кількість речовини під назвою теломераза – ферменту, що додає ДНК до теломер і тим самим стабілізуює хромосоми. Саме цей механізм, що запобігає загибелі клітин, дозволяє ракоподібним кидати виклик нормальному процесу старіння.

Дослідники вже почали вивчати способи впровадження теломерази в клітини людини в лабораторних умовах. Однак не всі вчені схвалюють спроби уникнути запрограмованої смерті клітин, які можуть призвести до вічного життя людини. Одні з них побоюються, що такі зміни призведуть до виникнення небезпечної генетичної мутації, інші стурбовані проблемою перенаселення нашої планети.

Але всі скептики одностайні в одному: біологічне безсмертя не означає, що людина не зможе померти.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button