Земля

Під водами Австралії знайдені сліди стародавніх людей (фото)

Сьогодні площа Австралії дорівнює 7,6 тисячі квадратних кілометрів, але багато років тому цей материк був набагато більшим. На думку археологів, перші люди на цьому клаптику землі з’явилися 65 000 років тому, коли рівень моря був на 80 метрів нижче, ніж сьогодні. З плином часу, наша планета стала теплішою і вода затопила частину Австралії, на якій напевно мешкали деякі групи давніх людей. Вчені здавна підозрювали, що на прибережних районах материка можуть зберігатися інструменти перших австралійців, але доказів цього не було. Однак, близько чотирьох років тому, Дослідницька рада Австралії (ARC) запустила проєкт History of Deep Sea Country з пошуку слідів давніх людей на затоплених регіонах. Очікування дослідників були виправдані — на морському дні дійсно лежать стародавні предмети.

Перші жителі Австралії

Про відкриття австралійських вчених було розказано в науковому виданні ScienceAlert. Оскільки проведення подібних досліджень вартує багато грошей, спочатку дослідники вивчили історичні дані і з’ясували, в яких саме затоплених місцях могли жити стародавні люди. Таким чином вони дізналися, що перші австралійці могли жити на території нинішнього архіпелагу Дампір — групи із 42 невеликих островів.

Архіпелаг Дампір

Спочатку дослідники переконалися, що на дні щось є, за допомогою спеціального обладнання. Зокрема, вони використовували гідролокатор. На наступному етапі дослідження, на морське дно занурилися аквалангісти і зайнялися пошуком слідів проживання стародавніх людей.

Археологічні знахідки під водою

Шукати довго не довелося — на глибині близько 2,4 метрів були знайдені сотні кам’яних інструментів. За допомогою них перші мешканці Австралії могли полювати, різати м’ясо і виготовляти інші корисні предмети. Трохи нижче, на глибині близько 14 метрів, знайшовся кам’яний інструмент з точно визначеним призначенням — за допомогою нього люди точно щось різали. Про це, як мінімум, свідчить спрямованість каменю. За розрахунками дослідників, місця виявлення стародавніх інструментів були затоплені водою близько 7000 років тому.

Кам’яні інструменти, знайдені на морському дні

Проведене дослідження доводить, що прямо зараз, під товщами води різних регіонів нашої планети, можуть зберігатися історичні пам’ятники. Також наукова робота змінює уявлення вчених про те, яким чином була заселена Австралія. Раніше вважалося, що люди потрапили на материк на примітивних човнах, але тепер стає ясно, що вони могли прийти по суші — адже велика частина австралійського материка не була затоплена і між островами існували «мости».

Ріжучий інструмент, знайдений на глибині 14 метрів

Охорона історичних пам’яток

Дізнавшись, що під водою можуть перебувати історично цінні об’єкти, археологи забили тривогу — вони в будь-який момент можуть бути знищені. І справа не тільки в руйнівному впливі часу. Річ у тім, що в різних областях океанів і морів постійно ведуться роботи. Багато компаній займаються видобутком нафти та інших корисних копалин, а деякі організації прокладають довгі труби між цілими материками. До того ж, не варто забувати про рибальство.

На відміну від затонулих кораблів, літаків та інших об’єктів, історичні артефакти ніяк не захищені хоча б на законодавчому рівні. Дослідники впевнені, що відтепер промислові компанії повинні працювати акуратніше, щоб не пошкодити об’єкти, які можуть допомогти розкрити багато таємниць людської історії. Але на цю мить ніяких заходів щодо захисту історичних об’єктів зроблено не було.

Натхнення: hi-news.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button