Всесвіт

В атмосфері Венери виявлено фосфін. Він може вказувати на наявність життя (відео)

Присутність газу ще не доводить, що на планеті є життя. Але дослідники вже відмітили деякі можливі причини його появи і тепер сподіваються виявити в верхніх шарах атмосфери Венери бактерії, які могли б виробляти його.

 

Вчені з Массачусетського технологічного інституту в США і Кардіфського університету в Уельсі досліджували атмосферу Венери в 2017 і 2019 роках. Вони виявили в верхніх її шарах (на висоті 53-61 кілометрів від поверхні) хімічні ознаки фосфіну, а також його сліди в діапазоні радіохвиль з довжиною хвилі від десяти до одного міліметра. Результати дослідження опубліковані в журналі Nature Astronomy.

Аналіз показав, що фосфін міститься в атмосфері в концентрації 20 молекул на мільярд. На вироблення газу йде велика кількість енергії, і він легко руйнується сонячним світлом і сірчаною кислотою, яка міститься в атмосфері Венери. Тому, якби він випадково з’явився давно, його б не змогли виявити.

Це дозволило вченим припустити, що фосфін постійно виробляє якесь джерело. «Поки ми не можемо сказати, що це життя», – зауважила астроном Джейн Грівз з Кардіфського університету. Вона додала, що якщо дослідники не знайдуть інших пояснень цьому спостереженню, то Венера може стати першою планетою, на якій виявлять ознаки позаземного життя.

Зображення Венери зі вставкою, яка б показала молекули фосфіну, виявлені у верхніх шарах хмар / © ESO / M. Kornmesser / L. Calada & NASA / JPL / Caltech

Дослідницька група перевірила всі можливі шляхи появи фосфіну, не пов’язані з життям: хімічні процеси в атмосфері, грунті і надрах Венери, вулканічну і тектонічну активність, падіння метеоритів, блискавки і сонячний вітер. Потім вчені змоделювали, як фосфін, що виробляється цими явищами, може накопичуватися у верхніх шарах атмосфери Венери.

У всіх розглянутих сценаріях концентрація газу була набагато меншою, ніж та, яку зараз спостерігають астрономи. Є ще кілька версій, але вони здаються зовсім фантастичними, додала Грівз.

«Одна з них – пластикова, – розповіла вона. – Але я думаю, що плавуча пластмасова фабрика не саме правдоподібне пояснення ».

Багато астрономів не розглядають ідею пошуку життя на Венері – всьому виною висока температура (від 460 градусів за Цельсієм) і тиск (в 92 рази вище земного), проте в верхніх шарах атмосфери ці показники приблизно такі ж, як на нашій планеті, тому ймовірність існування життя там набагато вище. Однак автори дослідження припустили, що на планеті можуть жити анаеробні бактерії, і збираються продовжити дослідження, щоб знайти інші ознаки життя. Їм довелося перенести спостереження, заплановані на весну 2020 року через пандемію коронавірусу, і тепер вони чекають слушного моменту, щоб відновити їх. Крім цього, космічні місії до Венери змогли б взяти проби хмар і надати більше даних.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button