Технології

В Японії впевнені, що підводні турбіни мають більший потенціал, ніж вітрові

Інжинірингова компанія IHI представила прототип генератора потужністю 100 кВт, що виробляє електрику з використанням кінетичної енергії хвиль. Як передбачається, тестування цієї 30-тонної установки почнеться восени і триватиме близько року. Якщо результат випробувань будуть відповідати очікуванням розробника, то її запустять в серійне виробництво.

Експериментальний пристрій розмістять біля узбережжя Японії, в межах тихоокеанської течії Куросіо. Його сумарний енергопотенціал оцінюється приблизно в 200 ГВт. Глава проєкту, професор Цумору Синтак каже, що використання всього 1% берегової лінії основних островів Японії дозволить генерувати близько 10 гігаватів енергії, що еквівалентно продуктивності 10 атомних електростанцій.

Прототип IHI є підводний плавучий генератор. Його ротор з’єднаний з крильчаткою, яка приводиться в руху хвилями. Стрижнева опора пристрою здатна згинатися подібно стеблу квітки, що дозволяє їй витримувати високі навантаження від сильних хвиль і навіть цунамі. Вона з’єднує корпус електрогенератора з нижньою плавучою підставою, яка прикріплюється до дна тросами. Аналогічні по конструкції пристрою меншого розміру можуть встановлюватися в річках.

Електроенергія, одержувана від хвильового генератора, на початковому етапі виявиться недешевою. Однак у міру збільшення масштабів виробництва і розвитку технологій її вартість буде знижуватися і, за оцінками IHI, до 2030 року стане менше, ніж середні значення тарифів, що діють в Японії нині.

В Японії впевнені, що підводні турбіни мають більший потенціал, ніж вітрові

При цьому експлуатаційний ККД установок, які б виробляли електрику завдяки енергії океанічних течій, оцінюється в 50-70%, що значно більше 30-40%, характерних для морських вітроелектричних установок, і 10-15%, актуальних для сонячних електростанцій. В майбутньому IHI планує встановлювати свої хвильові генератори по всьому світу, наприклад, біля узбереж США і Тайваню.

У такого рішення є ще одна перевага: воно може захищати узбережжя від ерозії. В ідеальному випадку підводні турбіни повинні бути встановлені серед коралових рифів у вигляді пірамідальних цементних конструкцій, які будуть розбивати хвилі й пом’якшувати руйнування, викликані ними.

Синтак передрікає майбутнє, в якому ця технологія стане звичайним явищем. Вона знаходиться на своїй ранній стадії, але колись і традиційні вітрові турбіни були рідкістю.

Натхнення: ecotechnica.com.ua


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button