Земля

В іоносфері Землі виявили велетенську діру

Вчені Массачусетського технологічного інституту виявили діру в іоносфері Землі, що виникла через раптове потепління стратосфери.

Раптовим стратосферним потеплінням (РСП) називають значне підвищення температури в стратосфері над полярними і приполярними областями Землі взимку. Його причиною є атмосферні гравітаційні хвилі — специфічна форма коливального руху, що виникає в повітряній оболонці. Ці хвилі виникають в тропосфері, найнижчому шарі атмосфери, однак при огинанні гір і височин вони можуть підніматися вище. При стратосферному потеплінні відбувається руйнування циркумполярного вихору — гігантської системи циркуляції теплого і холодного повітря.

Раніше вважалося, що зміни в іоносфері (насиченою електронами верхній частині атмосфери), спровоковані раптовим стратосферним потеплінням, відбуваються тільки вдень. Однак в 2013 році вчені зареєстрували РСП, що значно вплинуло на нічну стратосферу. Виявилося, що щільність вільних електронів в області значно зменшилася. В результаті утворилася іоносферна діра, що простягається від 55 градусів південної широти до 45 градусів північної широти.

Виявлення механізмів утворення іоносферної діри необхідно для прогнозування космічної погоди, тобто стану зовнішніх шарів атмосфери Землі, яка взаємодіє з космічними променями і сонячною радіацією. Це впливає на поширення радіохвиль, орбіти низколетящих супутників і магнітні бурі.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button