Земля

Рослини можуть спати під землею десятки років

Міжнародна команда вчених виявила щонайменше 114 видів рослин з 24 родин, поширених по всьому світу, які здатні до 20 років залишатися під землею в стані спокою. Така поведінка дозволяє їм виживати у важкі часи і переносити стихійні лиха. Зокрема воно спостерігається у багатьох видів орхідей.

Як показало дослідження, сплячка часто є виграшною стратегією для рослин. При цьому короткочасні недоліки відсутності росту і відтворення протягом одного або декількох сезонів виправдані більш довгостроковими перевагами, що подовжують життя.

«Рослини можуть впадати в сплячку в будь-коли у році, в залежності від індивідуальних обставин. Розвиток такої поведінки може здатися парадоксальним, адже під землею вони не можуть фотосинтезувати і цвісти. І все ж дослідження показало, що багато рослин часто впадають у сплячку і залишаються в стані спокою достатньо довго. Більшість з них навчилися обходитися без фотосинтезу, наприклад, отримуючи вуглеводи і поживні речовини від ґрунтових грибкових симбіонтів. Це дозволяє їм виживати і навіть процвітати протягом сплячки», — пояснив співавтор дослідження професор Міхаель Хатчінгс з Університету Сассекса.

Феномен сплячки рослин на стадії насіння широко відомий, але відносно дорослих рослин, які завершили початкову стадію, набагато менш зрозумілий. Професор Річард Шефферсон з Університету Токіо вперше детально вивчив причини, екологічні функції та еволюційну важливість сплячки дорослих рослин, використовуючи великий архів інформації.

Причини, через які рослини переходять в стан спокою, різняться як між видами, так і між популяціями одного і того ж виду в різних географічних точках. Вони включають ризики знищення бруньок і нових пагонів травоїдними тваринами, поганий вегетаційний період, що перешкоджає накопиченню ресурсів для виробництва пагонів у наступному році, а також конкуренцію з боку іншої рослинності. Примітно, що в умовах глобального потепління зими стають настільки м’якими, що рослини не розуміють, коли настає весна.

Хоча вчені припускали, що сплячі рослини будуть більш поширені в холодних широтах і на великих висотах, де вегетаційний період коротший, виявилося, що така поведінка частіше зустрічається поблизу екватора, де загрози від таких факторів, як хвороба, конкуренція, травоїдні тварини і лісові пожежі, більш високі.

«У районах, схильних до пожеж, рослина залишається бездіяльною, поки навколо вогонь, а потім проростає, коли умови для росту і цвітіння найбільш сприятливі», — зазначив доктор Ерік Менгес, що працює на біологічній станції в штаті Флорида.

«Філогенетичний аналіз також показав, що здатність впадати в сплячку розвивалася протягом всієї еволюційної історії наземних рослин. Це говорить не тільки про те, що вона виявилася корисною при багатьох різних екологічних умовах, але також і про те, що її еволюція може бути досягнута за допомогою невеликого числа мутацій в декількох генетичних відрізках», — додав професор Хатчінгс.

Кнопка «Наверх»