Земля

В Ірані зникає озеро Урмія

Озеро Урмія на північному заході Ірану колись було одним із найбільших солоних озер світу — другим по величині на Близькому Сході після Мертвого моря. Але протягом останніх двох десятиліть озеро значно зменшилася.

3ec53b62a72f474bc0098516796e15f3
Площа поверхні скоротилося до 2000 квадратних кілометрів, а водний обсяг зменшився на 95 %. Головними причинами є використання води для іригації, а також дуже сильна посуха в регіоні.


Озеро Урмія є безстічним, і вода залишає його тільки за допомогою випаровування. Цілих 13 річок несуть свої води до Урмії, але всі вони за останні роки значно обміліли. Серед інших причин також невелика кількість дощів, підвищення середньорічної температури і зниження ґрунтової води. Кількість свердловин, що качають ґрунтову воду збільшилася з декількох тисяч в 1973 році до більш ніж 70000 – в 2005 році.


Оскільки озеро немає стоку, воно перетворилося в солончак, і відтік води збільшили солоність до такої міри, що поставили під загрозу його фауну. Вся екосистема озера знаходиться зараз під загрозою. Відразу ж виникає паралель між долею озера Урмія і трагічним зникненням Аральського моря в Узбекистані.

У минулому році іранський уряд виділив 500 мільйонів доларів в спробі відновити колись величезне озеро, зменшивши використання води для потреб фермерських і відновивши навколишні ландшафти. Результати цих вкладень будуть видні через кілька років.

Урмія часто змінює свій колір — від блідо-рожевого до блакитного. Як зазначають у NASA, причиною тому є низький рівень води, в результаті якого в озері збільшилася кількість водоростей Dunaliella і бактерій Halobacteriaceae. Озеро повертає свій природний блакитний колір після рідкісних дощів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button