Земля

Вчені дізналися, куди зникла вода з найбільшого моря в історії Землі

Міжнародна команда дослідників вивчила геологію і умови існування найбільшого моря в історії планети – Паратетіса.

Паратетіс в епоху неогену / © Вікіпедія

Робота опублікована в журналі Scientific Reports. Паратетіс – море, яке існувало на Землі в епоху раннього кайнозою і сформоване 34 мільйони років тому. Його іноді навіть називають океаном, тому що це була найбільше за всю історію планети море, яке простягалося від сучасної Франції до Алтаю. Близько 10-14 мільйонів років тому Паратетіс зімкнувся і перетворився в озеро (Сарматське море), а зник близько п’яти мільйонів років тому.

Дотепер вчені мало знають про припливи і відливи цього моря, а також про те, як з нього зникла вода. Нове дослідження фахівців з Утрехтського університету (Нідерланди), Геологічного інституту РАН (Росія), Зенкенбергского центру досліджень біорізноманіття та клімату (Німеччина) і Бухарестського університету (Румунія) показало, що Паратетіс пережив чотири катастрофічних цикли, обумовлених зміною клімату, які спочатку зменшили розмір моря, а потім, ймовірно, знищили значну кількість видів, що живуть в ньому.

Але ж вони були унікальні – в найбільшому морі планети водилися навіть кити. Щоб прийти до таких висновків, вчені вивчили скам’янілості, геологію і осадові відкладення навколо Чорного моря, на місці якого раніше була частина Паратетіса, а також використовували моделювання. З’ясувалося, що найсильніше падіння рівня води сталося між 7,65 і 7,9 мільйона років тому.

У цей період, названий Великою Херсонською посухою, рівень води в Паратетіса впав на 250 метрів, розділивши його на невеликі озера, які, ймовірно, не були сприятливим середовищем для багатьох живих організмів, від чого ті й вимирали. А ось на піку свого розквіту море вміщав в 10 разів більше води, ніж всі сучасні озера планети. Вплинули на зникнення Паратетіса і температурні зрушення, і кількість опадів в Євразії, коли ліси змінювалися відкритими місцевостями.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button