Всесвіт

Звідки на Марсі сліди страшного стихійного лиха

Незважаючи на те, що сьогодні Марс більше схожий на гігантську пилову пустелю, вчені знаходять все більше і більше доказів того, що колись на цій планеті були і річки, і океани.

NASA

За багато років, що вчені спостерігають за Марсом, вони виявили висохлі річки, озера і навіть океани. Одне з таких місць вивчав марсохід Curiosity в 2020 році. Протягом восьми років апарат досліджував кратер Гейла. Досить швидко стало ясно, що колись цей кратер був озером, яке періодично наповнювалося і осушувалося протягом десятків мільйонів років. Як виявилося, один з таких періодів «наповнення» був більш інтенсивним, ніж інші.

Дослідники з Корнельського університету ідентифікували структури відкладень в кратері Гейла, що вказують на те, що 4 мільярди років тому в цьому місці сталася велика повінь. Ряд симетричних хребтів з гравію заввишки 10 метрів кожен, мабуть, є «антидюнами» (донними грядами), тобто осадовими структурами, які формуються під швидкісною проточною водою. Вимірявши відстань між гребенями, команда дізналася, що їх створили паводкові води глибиною не менше 24 метрів, які переміщалися зі швидкістю понад 10 метрів в секунду!

Головне питання, яке цікавить вчених, що ж могло викликати таку сильну повінь. Дослідники вважають, що найбільш імовірним поясненням є удар астероїда, який розтопив значну частину льоду, що покривав Марс в той час. Це вивільнило б величезну кількість водяної пари, вуглекислого газу та метану в атмосферу, тимчасово змінивши клімат планети. У цьому випадку на Марсі б почалися сильні дощі, які й спровокували повінь.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button