Людина

Вчені дізналися, чому за останні три тисячі років наш мозок зменшився в розмірах

Американські дослідники дійшли висновку, що людський мозок зменшився через процеси глобалізації, кооперації та поділу праці.

Вчені дізналися, чому за останні три тисячі років наш мозок зменшився в розмірах

Розмір нашого мозку збільшився майже в чотири рази за шість мільйонів років, але не всі знають, що в останні тисячоліття він зменшився. Відомий палеоантрополог Станіслав Дробишевський вважає, що скорочення сірої речовини почалося 25 тисяч років тому. Вчені з університетів Бостонського, Штатів Оклахома й Огайо, а також Дартмутського коледжу (США) орієнтуються на більш пізні датування: на їхню думку, джерело людського розуму стало зменшуватися приблизно з кінця плейстоцену, тобто майже 12 тисяч років тому.

У журналі Frontiers in Ecology and Evolution дослідники опублікували статтю, в якій висунули свою гіпотезу події. У вигляді моделей вивчали мурах — вони, як люди, розумні й соціальні, але зміна поколінь у цих комах відбувається набагато швидше, тому їх легше досліджувати в динаміці. Крім того, автори взяли 985 копалин черепів людини, щоб порівняти їх з сучасними.

З’ясувалося, що зменшення нашого мозку відбулося близько трьох тисяч років тому — і це більш пізня оцінка, ніж попередні. Мурашині моделі показали, що когнітивні здібності і поділ праці впливають на зміну розмірів мозку. Значить, в соціальній групі, де існують поділ праці і активний обмін досвідом, мозок окремих індивідів адаптується до змін і зменшується в розмірах.

З точки зору біології це цілком виправдано, адже мозок — вкрай енерговитратний орган і вимагає величезної кількості ресурсів для роботи. Тому вчені вважають, що наш мозок зменшився через процеси глобалізації, кооперації і масового поділу праці. Щоб вижити, людині сьогодні вже не потрібно опановувати кількома навичками (наприклад, бути одночасно мисливцем-збирачем, гончарем і ковалем) — те, що потрібно, він може придбати у інших в обмін на результати своєї праці.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button