Людина

Вчені довели, що людський мозок від початку налаштований на альтруїзм

Всі люди спочатку налаштовані на добро. До такого висновку прийшов учений-нейробіолог Дональд Пфафф. Однак в полеміку з ним вступає журналіст Ноа Берлатскі, який стверджує, що альтруїзм може бути «зіпсований» самим товариством та його принципами, а людяність не народжується в нейронах мозку.

altruism

Всі люди спочатку народжуються альтруїстами, стверджує вчений Дональд Пфафф. Він упевнений, що людина добра за своєю суттю, але це якість не завжди збігається із загальноприйнятими філософськими і релігійними нормами. У своїй книзі під назвою «Ми всі хороші» автор доводить, що християнське поняття первородного гріха, а також капіталістичне уявлення про те, що особистісний інтерес завжди є двигуном прогресу – невірні і дуже спрощені. Основні висновки Пфаффа викладені Pacific Standart.

Хід еволюції показав, що людям необхідно прояв турботи, причому не тільки з боку найближчих родичів. На думку Пфаффа, для людини спочатку важливі соціум і альтруїзм. Це пояснюється тим, що мозок Homo sapience зазвичай розмиває відмінності між самою особистістю та іншими членами суспільства. Це досягається «за рахунок підвищеної чутливості нейронів кори мозку, іншими словами, якщо чиїсь нервові клітини поширюють якийсь сигнал, то ваші нервові клітини починають робити те ж саме». Крім того, існують так звані «дзеркальні нейрони», які активізуються як при виконанні певної дії, так і при спостереженні за виконанням цієї дії. Іншими словами, людина намагається зімітувати і «приміряти на себе» те, що вона бачить.

Читайте також: У суспільстві не люблять … альтруїстів

У такому функціонуванні мозку вчений бачить причини проявів героїзму. Також це пояснює, чому люди, що знаходяться в кінці черги, в цілому лояльно ставляться до тих, хто вже біля каси, хоча їм і належить провести в цій черзі багато часу.

Прояв альтруїзм може бути обмежене тільки групою – наприклад, так відбувається в бандах, де члени пов’язані тісними товариськими стосунками і при цьому вбивають і грабують сторонніх людей. Така поведінка Пфафф характеризує як «пошкодження альтруїстичного свідомості». «Пошкодження» в даному випадку означає обман, введення в оману. Наш мозок налаштований на соціалізацію, а не на альтруїзм в загальнолюдському розумінні цього слова. Людина – істота соціальна. Але «соціальність» може означати і успіх в цілому, і стабільне положення тільки в одній групі. Всі, хто опиняється за її межами, розглядаються як «люди другого сорту», продовжує вчений.

[ads2] На думку Пфаффа, асоціальних особистостей необхідно інтегрувати в суспільство. Однак учений не враховує, що саме суспільство, соціальна група може бути дефективним. У суперечку з вченим вступає автор матеріалу в Pacific Standart журналіст Ноа Берлатскі. Він вважає, що золоте правило Пфаффа – «співвідносити свої дії з діями інших» – може бути витлумачено різними способами.

Аргумент Пфаффа про те, що люди можуть використовувати нейробіологію, щоб «збільшити активність груп нейронів, … які відповідають за правильну поведінку», Берлатскі вважає непереконливим. «Хто може дати точне визначення« правильної поведінки? », – задає питання журналіст. – Альтруїстичний мозок не може пояснити, чому люди бувають добрими і не особливо допомагає людству стати краще », – пише Берлатскі у своїй статті. За його словами, Пфафф визнає, що саме людяне в особистості полягає не в мозку, а в здатності до спілкування з іншими людьми – іншими словами, в тій приголомшливо складній культурі, коли кілька людей міркують про одну проблему і приходять до правильного рішення.

Читайте також: Знайдено нейрони альтруїзму

Журналіст визнає, що його висновки, можливо, ненаукові. Але він впевнений, що добро не народжується з «дзеркальних нейронах». У людей є величезний потенціал як для добрих справ, так і для злодіянь, упевнений автор статті.

Натхнення: zakonvremeni.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button