Земля

Вчені хочуть “залучити” гриби до боротьби зі зміною клімату

Науковці з Товариство захисту підземних мереж (SPUN) розпочали проєкт із картографування та збереження підземних грибкових мереж планети, щоб боротися зі зміною клімату.

Image by StefleiFotografie from Pixabay

Гриби можуть уповільнити швидкість повернення вуглецю з лісових ґрунтів в атмосферу, допомагаючи лісам довше утримувати вуглець у деревах і ґрунтах, повідомляє The European Sting.

Вчені з Бостонського університету, США, зазначають, що гриби відіграють вирішальну роль у допомозі лісам поглинати вуглець і боротися з потенційними наслідками зміни клімату.

Гігантська підземна мережа грибів, що живуть у лісах, стала відомою як “Wood Wide Web”, але про неї та її роль у боротьбі зі зміною клімату відомо дуже мало. Науковці вважають, що мікоризні гриби є однією з найбільших невикористаних областей науки про клімат.

“Мільярди тонн вуглекислого газу щороку надходять із рослин у ці грибкові мережі. Ці потоки вуглецю допомагають зробити ґрунти другим за величиною поглиначем вуглецю після океанів”, — каже SPUN.

Знищення лісів створює майже стільки ж викидів парникових газів, скільки глобальні автомобільні перевезення. За даними ООН щороку знищується близько 12 мільйонів гектарів.

Грибні мережі знаходяться під загрозою через розширення сільського господарства, використання хімічних добрив і пестицидів, вирубку лісів і урбанізацію. Також вони не можуть вижити без своїх рослин-партнерів.

“У 2012 році ми об’єднали понад 150 партнерів, які працюють у Латинській Америці, Західній Африці, Центральній Африці та Південно-Східній Азії, щоб створити Альянс тропічних лісів 2020, глобальне державно-приватне партнерство для сприяння інвестиціям у системні зміни”, – йдеться в матеріалі.

Альянс допомагає виробникам, торговцям і покупцям товарів, яких часто звинувачують у вирубці лісів, у створенні ланцюгів поставок без вирубки лісів. Вони також ведуть боротьбу з вирубкою лісів, що пов’язана з виробництвом олії, яловичини, сої та целюлози та паперу.

Експерти-міконавти, збирають тисячі зразків, щоб скласти цю глобальну карту грибкових мереж. Потім SPUN використовуватиме машинне навчання, щоб створити картину цих мереж і визначити їх ролі як поглиначів вуглецю.

Це картографування використовуватиметься для визначення пріоритетних місць, які можуть накопичувати більше вуглецю та виживати в екстремальних кліматичних явищах.

“Краще розуміння підземних екосистем – це велика можливість для ініціатив у сфері біорізноманіття та клімату”, – сказав член правління SPUN Марк Терчек. – “Грибкові мережі лежать в основі життя на Землі. Якщо дерева є “легенями” планети, то грибкові мережі є “циркуляційними системами”. Ці мережі здебільшого не вивчені, але залишаються одним із найбільших невикористаних важелів у науці”.

Гриби також можуть підвищити ефективність сільського господарства, адже засівання ґрунту “дружнім грибком” розглядається як перспективна технологія для сталого землеробства. Так арбускулярні мікоризні гриби можуть сприяти збільшенню родючості ґрунту та знижувати рівень CO2 в атмосфері.

“Глобальна карта грибкових мереж може дати нам усім більш стійкий шлях у майбутнє”, – підкреслили в матеріалі.

Натхнення: ecopolitic.com.ua


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button