Земля

Учені вивчають природу блискавок

Гуркітливий грім і сліпуча блискавка – одні з найпотужніших і вражаючих природних явищ. Відомо, що електричні спалахи і зигзаги на небосхилі з’являються завдяки руху заряджених частинок.

bac7938efaea8a83b075d53306882568

Але те, як формується початкова іскра блискавки, до останнього часу залишалося загадкою. Рідкісний і потужний вид блискавки допоміг вченим дізнатися, як такі розряди утворюються під час грози.

Блискавки формуються так. Грозові хмари ростуть і стають високозаряженними. Найбільш верхній шар накопичує більше позитивно заряджених іонів, а нижні шари – більше негативних. Коли заряди розділяються, утворюється електричне поле, а повітря виступає як буфер, що розділяє негативні і позитивні іони. Коли заряд стає сильнішим, він долає ізолятор, утворюючи блискавку або в хмарі (розсіяна блискавка), або поза ним (зигзагоподібна блискавка).

Однак рідкісний тип блискавки під назвою вузький біполярний імпульс, набагато потужніший, ніж звичайні розряди блискавок, створюється потоком позитивних зарядів. Такий тип блискавки зазвичай утворюється, коли заряд потрапляє з «позитивного» верху грозової хмари в негативно заряджені калюжі на землі.

Вивчаючи вузький біполярний імпульс, вчені Інституту гірничої справи і технології Нью-Мексико (США) виявили, що іскру, яка «розпалює» цей тип блискавки, породжує «невідомий» розряд – швидкий позитивний розпад. Ці іскри дуже швидкі і подорожують зі швидкістю до 100 млн м / с. Також вони є найбільш потужним джерелом радіовипромінювання на Землі.

Вчені планують дізнатися, як утворюються швидкі позитивні розпади, і яким чином грозові хмари генерують стільки електричного струму.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button