Наука

Вчені намалювали очі на коров’ячих задах для захисту від хижаків

Спосіб виявився цілком робочим, але чому він працює, автори експерименту точно пояснити поки що не можуть.

Radford, C., McNutt, J. W., Rogers, T. et al.

Малюванням займалася група біологів з австралійського Університету Нового Південного Уельсу під керівництвом доктора Ніла Джордона, а наштовхнуло їх на цю думку присутність в забарвленні багатьох тварин малюнка, який нагадує очі, та служить захистом від хижаків.

У ссавців таких малюнків немає, але відомо, що зображення ока здатне впливати на їх поведінку, і це стосується як тварин, так і людини. Зокрема, дослідженнями доведено, що такі зображення можуть підвищити суму грошових пожертвувань або ж захистити велосипеди від крадіжки. А, наприклад, лісоруби в Східній Індії і Бангладеш носять на потилиці маски із зображенням людського обличчя в повній впевненості, що це захищає їх від нападу тигрів.

Подібну методику захисту від хижаків вчені і вирішили випробувати на ботсванських коровах, які регулярно стають жертвами левів і леопардів. Вони відібрали чотирнадцять пасовищ, де останнім часом фіксувалися часті напади хижаків, і розділили там корів на три групи — одним намалювали на задах очі, іншим хрестики, а третіх залишили як було. При цьому експеримент проводився протягом чотирьох років — по кілька місяців щороку.

В результаті з 683 корів з намальованими очима хижаки не напали ні на одну, серед маркованих хрестиками відсоток нападів становив 0,75, а серед немаркованих — 1,8. Автори дослідження, однак, зазначають, що в цьому випадку враховувалися тільки хижаки, що полюють із засідки — леви та леопарди. Оскільки одна з наукових гіпотез, так звана «гіпотеза виявлення», пояснює ефективність малюнків, які  нагадують очі, у забарвленні тварин тим, що хижаки, побачивши їх, починають вважати себе виявленими. При цьому в ході експерименту на одну корову з кожної групи все ж напала гієна, але в статистиці ці випадки враховані не були, оскільки гієни не ховаються під час полювання.

Результат експерименту вчені вважають позитивним, хоча до кінця розібратися в тому, яка саме з декількох гіпотез, що пояснюють ефект «окоподібного» забарвлення, є вірною. З одного боку, вони схиляються до згаданої вище «гіпотези виявлення», а з іншого — допускають, що хижаки бачили у корів з очима на заду небезпечних для себе тварин, тобто не виключають і правильність гіпотези мімікрії під хижака. І при цьому виявлену часткову ефективність маркування хрестиками автори дослідження розглядають як можливе підтвердження припущення про те, що відлякують хижаків будь-які парні малюнки, які не обов’язково нагадують очі.

У будь-якому випадку, австралійські біологи впевнені, що запропонований ними спосіб захисту від хижаків довів свою ефективність і може використовуватися фермерами вже зараз, незалежно від того, який саме біологічний механізм за ним ховається.

Натхнення: www.popmech.ru

Кнопка «Наверх»