Наука

Користування соцмережами ускладнює перебіг депресії

Дослідження користувачів Facebook, які страждають депресією, показало, що звичка постійно користуватися соцмережею знижує самооцінку і робить хворобу важчою.

©University of Toronto

Відтоді як соціальні мережі стали частиною нашого повсякденного життя вчені активно досліджують їх вплив на стан суспільства і психічне здоров’я окремо взятих людей. Багато робіт вказують на серйозну шкоду, яку може принести надто сильна пристрасть до соцмереж, включаючи розвиток депресії і пов’язаних з нею хвороб, таких як діабет і серцево-судинні захворювання.

На жаль, люди, які вже страждають депресією, часто стають залежні від соцмереж і проводять цілі години кожен день, гортаючи і читаючи стрічки «френдів». Це додатково знижує їх самооцінку і посилює хворобливий стан. До таких висновків прийшли психологи на чолі з Сівакумаром Турайраджасінгамом (Sivakumar Thurairajasingam) з Університету Монаша в Малайзії. Їх стаття опублікована в журналі Computers in Human Behavior.

Вчені провели лонгітюдне дослідження 250 малайзійських користувачів Facebook з діагностованою депресією. Учасники проходили два онлайн-опитування, розділені періодом у шість місяців. Опитувальники дозволяли оцінити ступінь емоційної залежності від соцмережі, включеності такої активності в повсякденне життя людини, проведений на Facebook час тощо. Крім того, учасники проходили тестування на тяжкість перебігу депресії, ступінь самокритики (почуття сорому через неможливість підтримувати свій позитивний образ) і залежність від думки оточуючих.

Робота показала, що у людей з сильною адикцією до соцмереж рівні самокритики і залежності від чужої думки виявляються вище, і саме ці фактори, а не «чистий» час, проведений в Facebook, обтяжують розвиток депресії. Вчені пов’язують це з тим, що користування соцмережами стимулює людей активно реагувати на оновлення в стрічці «френдів», щоб домогтися від них лайків і прийняття. Це підсилює залежність від оточуючих і підриває самооцінку, що в підсумку ускладнює психічний стан і змушує занурюватися в депресію все глибше.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button