Екологія

Вчені описали хворобу, викликану мікропластиком

Нова хвороба — “пластикоз” – пов’язана з накопиченням мікропластика. На прикладі морських буревісників показано, що, потрапляючи в організм з водою і їжею, такі частинки ведуть до рубцювання тканин внутрішніх органів і важких порушень травлення.

Повільне розкладання сміття, прання синтетичних тканин, стирання автомобільних шин об поверхню дороги та інші процеси наповнюють навколишнє середовище частинками мікропластику. Потрапляючи в живі організми з їжею, водою і навіть повітрям, вони здатні проникати в тканини і клітини, накопичуватися і запускати небезпечні процеси, часто ведуть до загибелі.

Вчені виявляють мікропластик у людей і тварин по всій планеті, від Арктики до Антарктики. Біологи з Лондонського Музею природної історії вивчили процеси, пов’язані з накопиченням мікропластику в морських птахах. Нова хвороба отримала назву “пластикоз” (plasticosis), за аналогією з іншими фіброзами — патологічними розростаннями сполучних тканин через хронічне запалення. Про захворювання докладно розповідається в статті, опублікованій в Journal of Hazardous Materials.

Ключовим об’єктом досліджень Алекса Бонда (Alex Bond) і його колеги стали товстодзьобі буревісники. Ці птахи, що мешкають в районі Тихого океану, вважаються одними з основних жертв мікропластикового забруднення морів. Вивчивши їх травний тракт, вчені виявили, що патогенні частинки накопичуються перш за все в першому, залозистому відділі шлунка.

Патологічні зміни в тканинах, пов’язані з накопиченням мікропластику / ©Charlton-Howard et al., 2023

Це призводить до закупорювання проток залоз і блокує виділення ферментів, послаблюючи здатність витягувати поживні речовини з їжі і підвищуючи ризик інфекцій. У деяких випадках буревісники можуть буквально померти від голоду, накопичивши занадто велику кількість пластику. Але навіть якщо його обсяги не такі великі, птахи набирають меншу масу і не виростають до своїх нормальних розмірів.

У тканинах травного тракту у буревісників вчені помітили патологічні зміни, характерні для фіброзних захворювань. Подібне відбувається, наприклад, під впливом азбесту: хронічне запалення не дозволяє тканинам нормально відновитися і веде до поширення рубців. Такі шрами складаються в основному з колагену і не здатні виконувати свої звичайні функції.

У новій статті описані симптоми пластикоза лише для травної системи буревісників. Однак вчені впевнені, що аналогічні патологічні зміни можуть зачіпати інші частини тіла, включаючи легені, і, звичайно, інші види тварин, які поглинають частинки мікропластику практично з кожним шматком їжі і кожним ковтком води.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button