Наука

Вчені склали рецепт “космічного салату” (відео+фото)

Свіжий салат готується з зерен, зелені і овочів, які можна виростити на орбіті, і при цьому багатий поживними речовинами, особливо потрібними в космічному польоті.

©The University of Adelaide

Працюючі на МКС космонавти повністю залежать від їжі, яку доставляють їм із Землі. Учасникам майбутніх тривалих пілотованих експедицій теж доведеться брати з собою більшу частину припасів. Однак деякі продукти можна буде вирощувати прямо на борту. Такі свіжі страви корисні для здоров’я тіла і психіки, і до того ж зменшують масу вантажу, який необхідно нести на борту.

Ще в 2011 році дослідники NASA сформулювали вимоги до «космічного» харчування, роблячи акцент на органолептичні та поживні властивості різних продуктів, можливості довгого зберігання, вирощування в польоті тощо. На основі саме цих даних вчені з Австралії і Великобританії склали рецепт свіжого «космічного салату». Про їхню роботу розповідає прес-реліз Університету Аделаїди.

©The University of Adelaide

“Існують десятки рослин, які здатні задовольнити харчові потреби космонавтів,— сказав професор Фолькер Хессель (Volker Hessel), один з авторів нової роботи. – Однак нам було потрібно вибрати ті з них, які містять максимальну кількість потрібних речовин в мінімальному обсязі, і при цьому можуть бути вирощені в обмеженому просторі”.

Для цього вчені використовували спеціально розроблену математичну модель. Вона оцінила більше сотні рослин, комбінуючи їх в салати, що містять від шести до восьми компонентів. Система орієнтувалася на оптимальні кількості калорій і поживних речовин, можливості зробити продукти на борту космічного корабля, за допомогою вже випробуваних систем гідро – і аеропоніки, враховувала витрати енергії і добрив на вирощування, мінімізацію відходів і так далі.

Готовий рецепт “космічного салату” включає соєві боби, макові зерна, насіння соняшнику, паростки ячменю, кучеряву капусту, арахіс і батат. Такий салат вже випробували на смак. Четверо добровольців спробували його і зробили висновок, що «цілком змогли б їсти його цілий тиждень кожен день, як астронавти».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button