Земля

Вчені пояснили появу загадкового кільця на Землі

Вчені Гамбурзького університету в Німеччині визначили механізм виникнення древнього ударного кратера Чіксулуб, який утворився в кінці крейдяного періоду при ударі астероїда діаметром приблизно 10 кілометрів. Це дозволило пояснити появу таких загадкових структур, як центральна височина та пікове кільце всередині кільця більшого діаметра. Про це повідомляється в прес-релізі на EurekAlert!.

Чіксулуб розташовується на півострові Юкатан і є найбільшим із древніх ударних кратерів на Землі. Його діаметр сягає 180 кілометрів. В серцевині Чіксулуба знаходиться кільце з височин, висота яких сягає кілька сотень метрів. Подібне утворення зустрічається і в інших кратерах на небесних тілах Сонячної системи.

Вчені провели комп’ютерне моделювання поведінки земної кори при екстремальному механічному впливі. У перші секунди удару астероїда порода, нагріта до 10 тисяч градусів Цельсія, поводитися як рідина, однак швидко твердне, утворюючи кратер. Дослідники зуміли підтвердити гіпотезу акустичної флюїдизації, коли вібрації від звукової хвилі при ударі перетворюють масу уламків в’язку масу.

У момент падіння астероїда утворюється глибокий кратер шириною 100 кілометрів і глибиною 30 кілометрів. Оскільки в цей час порода поводитися як в’язка рідина, вона заповнює кратер, і на місці останнього утворюється гігантська «гора» заввишки 20 кілометрів. Потім «гора» розтікається, а порода починає застигати. Кратер ущільнюється і розширюється, а також виникає аналог брижів — пікове кільце.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button