Наука

Вчені показали, як людина розпізнає різні смаки їжі

Щодня ми споживаємо різну їжу — солодку, гірку, солону. Звичайно, в першу чергу за визначення смаків відповідають рецептори на цибулинах язику, але в будь-якому випадку отримана інформація все одно обробляється на рівні головного мозку. Незважаючи на те, що дослідження в цьому напрямку ведуться вже давно, над визначенням точних ділянок головного мозку, які відповідають за смак, працювало не так багато вчених. Тому японські експерти з американськими колегами намагалися пролити світло на це питання.

Вчені провели експеримент, за допомогою якого їм вдалося скласти так звану «смакову кору» людського мозку — іншими словами, вони визначили, які ділянки мозку відповідають за конкретні смаки (подробиці дослідження можна знайти в Nature Communications). Спочатку 20 осіб пробували рідини з різними смаками — від кислого до солодкого, а потім вчені провели МРТ-експеримент, де учасники знову пробували рідини, але вже в сканері. Так їм вдалося визначити, які ділянки мозку активізуються для кожного смаку.

На цьому знімку можна подивитися, як кришечка головного мозку реагує на гіркий, солодкий, кислий і солоний смаки.

Ученые показали, как человек распознает разные вкусы еды

Виявилося, що смакова область головного мозку людини складається як з острівцевих часток, так і з кришечки — в цьому є певна схожість з тваринами, у яких «смакова кора» розміщена схожим чином. Відмінність людської області в тому, що відділи острівцевих часток нашого мозку здатні визначати інтенсивність смаків (для цього вони активізуються по-різному). Щоб це з’ясувати, учасникам давали рідини з різним вмістом гірких (з хлоридом магнію) і солодких (з глюкозою) елементів.

Ученые показали, как человек распознает разные вкусы еды
Як активізується острівкова частка для різних смаків

За словами вчених, такі дослідження важливі, оскільки дозволяють пояснити відмінність у смакових перевагах людини і виявити поведінковий поріг при визначенні смаку. Розпізнавання смаків є однією з важливих складових, оскільки саме воно дозволяє відрізнити небезпечну їжу від безпечної: наприклад, гірка їжа частіше асоціюється у людини з чимось шкідливим, ніж солодка.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button