Наука

Вчені порахували, скільки життів врятувала вакцинація від Covid-19

Щеплення від Covid-19 допомогли істотно змінити хід пандемії, зберігши десятки мільйонів життів у світі всього за рік. Однак ефект був би помітнішим, якби не нерівномірний доступ до вакцин у країнах з низьким рівнем доходу, регіонах Африки та Східного Середземномор’я.

Image by torstensimon from Pixabay

Масова вакцинація від коронавірусу, яку оголосили наприкінці 2020-го, врятувала близько 20 мільйонів життів за один рік. До такого висновку прийшли вчені з Імперського коледжу Лондона (Великобританія), що побудували математичну модель. Результати їх роботи опубліковані в журналі The Lancet.

Датою початку вакцинації вчені вважають 8 грудня 2020 року, коли 90-річна мешканка Великобританії Маргарет Кінан першою в світі зробила щеплення препаратом від Pfizer і BioNTech.

До 8 грудня 2021-го 55,9% населення світу зробили укол хоча б першим компонентом, 45,5% отримали дві дози, а 4,3% ревакцинувалися. “Незважаючи на неймовірну швидкість, з якою вакцини проти Covid-19 були розроблені в 2020 році і згодом поширені протягом 2021-го, з моменту першого щеплення в світі зафіксували понад три з половиною мільйони смертей від коронавірусу», — пишуть дослідники.

У перші місяці 2021 року вплив вакцинації був мінімальним через різні проблеми з інфраструктурою, затримкою у виробленні антитіл до SARS-CoV-2 і періоду «очікування» між першим і другим уколом. До того ж через обмежені поставки препаратів більшість країн вирішили спочатку імунізувати тільки групи ризику. Масово це почали робити з середини року, а потім запустили програму ревакцинації. Однак у підсумку такий розклад, на думку вчених, призвів до «величезної нерівності в глобальному розподілі вакцин».

Дослідники використовували не тільки дані про передачу коронавірусу, вакцинацію, але також взяли інформацію про смертність від Covid -19 та надмірну смертність від усіх причин у 185 країнах та територіях. Серед іншого вони оцінили, скільки додаткових смертей можна було запобігти, якби до кінця 2021-го вдалося досягти цільових показників охоплення вакцинацією на рівні 40%, встановлених ВООЗ.

“Грунтуючись на офіційно зареєстрованих смертельних результатах від Covid-19, ми підрахували, що вакцинація запобігла 14,4 мільйона смертей від коронавірусу з 8 грудня 2020-го по 8 грудня 2021-го. Ця оцінка досягала 19,8 мільйона запобіганню смертей від Covid-19, коли ми враховували дані по надлишковій смертності як показник справжніх масштабів пандемії», — пишуть вчені.

Таким чином, за перший рік щеплення дозволили скоротити число летальних випадків від SARS-CoV – 2 на 63% від загального числа (за оцінками авторів роботи, всього 31,4 мільйона людей померли б за вказаний період, якби вакцин не було зовсім).

Число врятованих життів виявилося найбільшим в країнах з високим рівнем доходу, особливо сильним ефект був в Європі: це підкреслює важливість більш ранньої і повсюдної кампанії імунізації. Тим часом 96 держав та адміністративних регіонів не досягли мети ВООЗ прищепити 40% населення до кінця 2021 року. Якби їм це вдалося, 599 300 осіб були б живі, підсумували дослідники.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button