Наука

Вчені придумали новий спосіб знешкодити стійкі до антибіотиків бактерії

Вчені з центру Texas A & M AgriLife з’ясували, що вірус може перешкодити бактеріям обмінюватися генами стійкості до антибіотиків. Результати дослідження, опубліковані в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences, дають ключ до нових способів лікування бактеріальних інфекцій.

Віруси, які вражають тільки бактерії, називаються бактеріофагами, або скорочено фагами. Фаги — найчисленніші біологічні об’єкти на Землі. Грунт рясніє фагами, як і кишечник людини. Саме фаги можуть допомогти вченим у боротьбі зі стійкими до антибіотиків бактеріальними інфекціями.

Деякі фаги заражають тільки бактерії, поверхня яких містить циліндричні структури — пилуси. Саме вони дозволяють бактеріям передавати один одному гени резистентності й підвищують їх здатність атакувати клітини. Вчені задумалися, як інактивувати ці функції, і в новому дослідженні заразили фагом MS2 кишкову паличку.

З’ясувалося, що інфіковані MS2 кишкові палички не в змозі відновлювати пошкоджені пилуси. Подібне явище може бути широко поширене серед інших штамів фагів, які використовують пилуси для зараження бактерій, впевнені вчені. Результати дослідження стануть у пригоді в лікуванні пацієнтів.

По-перше, використання фагів для зниження вірулентності бактерій може дати імунній системі час для боротьби з інфекцією. По-друге, може з’явитися новий спосіб боротьби з бактеріальними інфекціями — більш щадна для пацієнтів, ніж антибіотики або фагів терапія.

«Одна з переваг нашого методу в порівнянні з традиційною фаговою терапією полягає в тому, що ви не вбиваєте клітку, а просто обеззброює її. Вбивство клітини може викликати проблеми. Річ у тім, що всередині клітини може перебувати токсин, який після її загибелі потрапить в тіло господаря», — резюмує Ланьінг Цзен, доктор філософії

Фаги, націлені на пилуси, також можуть посилювати дію антибіотиків. Деякі бактеріальні інфекції реагують тільки на високі дози антибіотиків, що може викликати побічні ефекти. Додавання фагів в суміш може дозволити лікарям знизити необхідне дозування препаратів.

Натхнення: hightech.fm

Кнопка «Наверх»