Фото

Вчені прочитали замітки на полях манускрипту з Темних віків (фото)

Серію секретних малюнків і написів, доданих таємничою жінкою-переписувачкою, виявили в рукописі віком понад 1200 років.

Манускрипт створений в першій половині VIII століття / ©University of Leicester

На полях книг малюють багато хто з нас. І так справа йшла все століття, які людство вміло читати і писати, навіть до винаходу друкарства. Хтось залишає на пам’ять своє ім’я, хтось – смішного котика, а хтось зображує чоловічка на шибениці.

Що малювали на полях в Середні віка? В рамках проекту ArchiOx (“Аналіз і реєстрація культурної спадщини в Оксфорді”, Великобританія) вчені досліджували за допомогою методу стереофотометричного сканування ранньосередньовічний манускрипт з умовною (прийнятою в науковому обороті) назвою MS Selden Supra 30.

Для рукопису раннього Середньовіччя збереження досить добре / © університет Лестер

Це версія новозавітної книги Діяння апостолів, написана латиною. Хоча метод стереофотометрії застосовують в інших областях, для дослідження рукопису вперше використовували прототип абсолютно нового апарату Selene.

Вчені вибрали саме цей рукопис, тому що ще в 1935 році палеограф Еліас Евері Лоу знайшов напис внизу 47-ї сторінки. Там були продряпані літери EADB. Дослідники вирішили з’ясувати, чи не залишив автор напису ще якісь сліди. Залишивши. Вірніше – залишила.

На полях рукопису 14 разів зустрічається записане в злегка різній формі ім’я Еадбург (Eadburg). Це древнесаксонське жіноче ім’я.

Тому, що Еадбург не використовувала чорнило, простим оком розібрати напис неможливо. На нижньому знімку показано тривимірне зображення прихованого напису / ©University of Leicester

Рукопис датований VIII століттям нашої ери. Вважається, що вона зберігалася в одному з абатств недалеко від Кента, де її виявили тільки в XVI столітті і передали в Бодліанську бібліотеку Оксфордського університету. Точно простежити шлях рукопису до цього часу неможливо.

Зауважимо, християнство в той момент тільки повертається на острів, причому з двох сторін. Із заходу припливають ірландські місіонери (в Ірландії не було Темних віків), на південному сході країни посилює свій вплив Кент. У VI столітті правитель Кента першим з англійських королів прийняв хрещення з рук святого Августина Кентерберійського.

Вчені з університетів Оксфорда і Лестера припускають, що Еадбург могла бути главою жіночої релігійної громади в Кенті VIII століття. Але навіть якщо це так, то знатна саксонка залишила на полях рукопису не тільки своє ім’я. Ще вона намалювала цілу серію картинок з чоловічками. Досить незвично для християнки так поводитися з книгою Нового Завіту. Можливо, вона була тільки переписувачкою — такі люди залишалися вкрай затребувані аж до початку друкарства, а вже в Британії Темних віків зовсім були на вагу золота.

Коли Еадбург ставало нудно, вона малювала чоловічків / ©University of Leicester

Цікавий спосіб письма, яким користувалася Еадбург. Слідів чорнила на полях немає, тобто вона видряпувала, а іноді видавлювала окремими точками своє ім’я і малюнки. Швидше за все, вона робила це чистим пером — можливо, щоб написане не було видно сторонньому оку.

Практика середньовічних читачів позначати книги своїм ім’ям – не рідкість. Але зазвичай це робили чорнилом, а не сухим способом. Розміщення прихованих написів по всьому об’єму книги розміром приблизно з брошуру формату А5 може бути спробою заявити про право власності або благоговіння перед твором, не відволікаючись від слів Бога.

Незалежно від того, яку сходинку в християнському суспільстві Кента займала Еадбург, треба відзначити наступне. Саме цей латинський список Діянь апостолів трохи відрізняється від усіх інших. І не тільки через автографи на полях.

У цей манускрипт додана молитва, з якою невідома жінка (можливо, сама Еадбург) звертається до Бога за допомогою. Це унікальний випадок, нічого подібного в аналогічних рукописах немає: для молитов складали окремі збірники. Вчені вважають, що молитву в рукопис вставила жінка. А значить, дами середньовічної Англії цілком могли самі створювати рукописи.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button