Всесвіт

Астрономи зафіксували релятивістський струмінь від розривання зірки чорною дірою (фото+відео)

Чорні діри періодично розривають зірки на частини, але параметри конкретно цієї події з раннього Всесвіту поставили вчених у глухий кут.

Вогняним кільцем показаний акреційний диск з речовини зруйнованої зірки. Світло-малиновий колір показує струмінь плазми, що відкидається чорною дірою від одного з її полюсів / ©Carl Knox – OzGrav, Arc Centre of Excellence for Gravitational Wave Discovery, Swinburne University of Technology

Дві групи дослідників опублікували в Nature і Nature Astronomy дві роботи, присвячені одній події, яку вони почали вивчати незалежно один від одного. Йдеться про спостереження об’єкта AT2022cmc, в якому відбулося виділення великої кількості енергії в короткі терміни. Додаткові спостереження показали, що мова йде про струмені з околиць чорної діри, які володіють незвичайними швидкісними і магнітними характеристиками.

Зірки часто проходять досить близько від чорних дір, щоб ті руйнували їх своїм гравітаційним полем (руйнування приливними силами). Руйнування супроводжується попаданням речовини зірки в так званий акреційний диск навколо чорної діри — кільце з сильно розігрітої зіткненнями один об одного матерії об’єктів, що поглинаються чорною дірою.

Якщо матерії в одиницю часу падає дійсно багато, розігрів акреційного диска може стати величезним, речовина в них стає плазмою, і частина з нього викидається в сторони від чорної діри у вигляді так званих струменів — джетів. У деяких найбільш потужних подіях такого роду швидкість руху речовини в струмені може наблизитися до світлової, досягти сотень тисяч кілометрів на секунду. Тоді такий струмінь називають “релятивістським”.

Ілюстративне відео, що показує, як виглядає процес типового розриву такого роду / ©MIT

У нормі струменів два: один йде «вниз» від чорної діри, а інший — вгору. Причина їх виникнення – винесення частини плазми акреційного диска вздовж ліній магнітного поля, що існує навколо чорної діри. Спостерігати струмені в більшості випадків можна, тільки якщо ваша планета (система) виявилася випадково «зачеплена» таким об’єктом. На сьогодні спостережень релятивістських струменів не настільки багато, а повного розуміння того, як вони виникають, немає.

Що стосується об’єкта AT2022cmc, спостереження телескопів, що працюють у найрізноманітніших діапазонах, показали, що Сонячна система знаходиться якраз на шляху одного зі струменів, що йде від цього об’єкта. Сам він вкрай далекий від нас: фотони від нього йшли до нашої планети приблизно вісім мільярдів років. Сама подія сталася через 4,7 мільярда років після Великого вибуху.

Враховуючи, що весь цей час Всесвіт розширювався, реальна відстань до самої чорної діри і зірки, яка розривається нею астрономи зараз оцінюють як мінімум в 12,4 мільярда світлових років. За розрахунками, подія була викликана розривом чорною дірою зірки з масою близькою до сонячної.

Слід зазначити, що навколосвітлові швидкості у плазмових струменів з околиць чорних дір фіксують дуже рідко. Але в цьому випадку спостереження показали риси, які раніше взагалі не зустрічалися: незважаючи на вкрай високі швидкості закінчення плазмових струменів, ознак дійсно сильного магнітного поля в районі події немає.

Як астрономи фіксують сліди розриву зірки чорною дірою/©Zwicky Transient Facility / R. Hurt (Caltech / IPAC)

Це суперечить усталеним теоретичним поглядам на формування релятивістських струменів. Дотепер вважалося, що струменям великої енергії потрібно сильне магнітне поле чорної діри, оскільки саме воно направляє частину плазми з акреційного диска вгору і вниз від діри. В описуваному випадку струмені високих енергій є, а магнітне поле здається недостатньо сильним, щоб пояснити їх утворення.

Дослідники визнають цю розбіжність. По всій видимості, тепер теоретикам потрібно розробити якісь інші моделі формування таких викидів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button