Земля

Вчені розповіли, де знаходиться колиска людства

Досі вважалося, що батьківщина найдавніших людей і їх предків — Східна і Південна Африка, а на півночі континенту вони з’явилися значно пізніше. Однак міжнародна група дослідників з’ясувала, що гомініди жили в Північній Африці практично в один час зі своїми східними та південними родичами. Про це свідчать виявлені в Алжирі кам’яні знаряддя віком 1,9—2,4 млн років. Вчені прийшли до висновку, що колискою людства є весь континент.

Древні гомініди (австралопітеки і представники роду Homo) з’явилися в Африці кілька мільйонів років тому. На роль колиски людства претендували схід і південь континенту. На території Кенії, Танзанії, Ефіопії були знайдені найдавніші кам’яні знаряддя віком 1,9—2,6 млн років, на території ПАР — останки африканського австралопітека віком 2,3 млн років, виходячи з чого антропологи робили висновок, що саме ці регіони були батьківщиною гомінідів. Вважалося, що на північ континенту вони проникли набагато пізніше.

Однак міжнародна група дослідників під керівництвом археолога Мохамеда Сахнуні з Національного дослідницького центру еволюції людини (Іспанія) виявила на північному сході Алжиру в Айн-Бушеріте кам’яні знаряддя віком 1,9—2,4 млн років. Обробка каменю виявилася характерна для олдувайської культури, носіями якої є австралопітеки і ранні представники Homo.

Учёные рассказали, где находится колыбель человечества
Кам’яне знаряддя, зроблене за олдувайською технологією, яке виявили науковці Національного дослідницького центру еволюції людини (Іспанія) © MOHAMED SAHNOUNI / AFP

Поряд зі знаряддями вчені знайшли кістки тварин — стародавніх свиней, коней, гієн, бегемотів, носорогів, антилоп, слонів і навіть крокодилів зі слідами обробки.

В результаті дослідники прийшли до висновку, що гомініди з’явилися в Північній Африці приблизно одночасно зі своїми південними і східними родичами. Таким чином, на думку Сахнуні, колискою людства можна вважати весь континент, у межах якого еволюціонували наші далекі предки.

«Думаю, що всі суперечки навколо місця розташування колиски людства безглузді — весь Африканський континент виявився прабатьківщиною нашого виду», — заявив Сахнуні.

Згідно з попереднім дослідженням, вік найстаріших знарядь, виявлених у Північній Африці, налічував 1,8 млн років. Однак нові дані свідчать про те, що предки сучасних людей були присутні на півночі континенту як мінімум на 600 тис. років раніше, ніж вважали раніше антропологи.

Археологам не вдалося знайти останки гомінідів, щоб з’ясувати, хто саме з предків людини жив на півночі Африки 2,4 млн років тому і кому належали кам’яні знаряддя. Проте вчені припустили, що в той період Айн-Бушеріт могли населяти представники Homo habilis (людини вмілого) або пізні австралопітецини.

«Не так давно скам’янілості австралопітеків віком 3,3 млн років були знайдені в Чаді. У нової роботи вченим вдалося отримати ще один доказ того, що гомініди населяли не тільки схід і південь Африки. Еволюція людини протікала в різних куточках континенту. Думаю, наш вид дійсно має панафриканське походження», — прокоментувала відкриття своїх колег археолог з Оксфордського університету Елеанор Шеррі.

Вчені планують досліджувати і інші регіони Африки, які традиційно вважалися не особливо значущими з наукової точки зору, щоб отримати найбільш повну і точну картину еволюції гомінідів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button