Наука

Вчені розрахували ймовірність виникнення нових пандемій в найближчому майбутньому

Розрахунки показали, що щорічний ризик виникнення небезпечних епідемій може підвищуватися до трьох разів на найближчі десятиліття. А спалах захворювання, здатного вбити всіх людей на планеті, імовірна протягом наступних 12 тисяч років.

Кремація померлих від Covid-19 в Індії, квітень 2021 року / © EPA-EFE / IDREES MOHAMMED

Чи не пандемія Covid-19, що відступає, яка забрала життя майже чотирьох з половиною мільйонів осіб, стане найбільшим смертоносним спалахом за століття (якщо не брати до уваги ВІЛ / СНІД, від яких померли щонайменше 36 мільйонів з 1980-х). Однак статистично такі надзвичайні події менш рідкісні, як здається: до коронавірусу був свинячий грип у 2009 році, а в минулому столітті спалахи відбувалися в середньому кожні 20 років.

Вчені з Падуанського університету в Венеції склали глобальний огляд даних про епідемії з 1600 року (чума, віспа, холера, тиф і віруси грипу) по сьогодні та проаналізували їх за допомогою сучасних статистичних методів, щоб оцінити ймовірність виникнення нових спалахів хвороб. Вони не тільки виявили відмінності у швидкості розвитку пандемій, а й визначили деякі закономірності. У розрахунок брали хвороби, через які загинули не менше 10 тисяч осіб. ВІЛ / СНІД та малярію з вибірки виключили.

Найсмертоносніша світова епідемія в історії – іспанського грипу, або «іспанки», – тривала з 1918 по 1920 рік і вбила від 17 мільйонів до 100 мільйонів осіб. На думку вчених, ризик розвитку аналогічної спалаху зростає від 0,27 до 1,9 відсотка щорічно. Отже, розрахунки припускають, що подібна пандемія може відбуватися кожні 332-489 років. Що стосується Covid-19, в цьому випадку ймовірність повторення збільшується приблизно на два відсотки в рік: значить, для людини, народженої у 2000-му, вона оцінюється більш ніж в 38 відсотків до нинішнього моменту і трапиться приблизно у 2078 році.

Водночас дані показали, що шанси на інтенсивні спалахи швидко нарощуються, адже патогени, подібні SARS-CoV-2, поширюються стрімко. Як відзначають дослідники, ризик спалахів нових захворювань може вирости в три рази в наступні кілька десятиліть. Виходячи з цього пандемія, за масштабами схожа з іспанкою, буде повторюватися кожні 127 років, а та, що знищила б все життя на Землі, трапиться протягом 12 тисяч років.

Однак вчені попереджають: з їх результатів не слід робити висновок, що людство отримує відстрочку від небезпечних захворювань як мінімум до 2080-х або навіть на 300 років. Такі події мають рівну ймовірність розвитку в будь-який рік протягом зазначеного періоду. «Коли відбувається наймасштабніша за 100 років повінь, можна помилково припустити, що наступна буде тільки через ще 100 років. Але в наступному році здатна статися ще одне подібна повінь », – зазначили автори роботи.

Хоча мета статистичного аналізу – визначити ризики, а не пояснювати, що на них впливає, вчені сподіваються, що отримані висновки змотивують на більш поглиблене вивчення факторів, що підвищують ризик виникнення смертоносних пандемій.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments