Всесвіт

Навколо надмасивних чорних дір можуть обертатися тисячі планет

За винятком планет-сиріт, які подорожують по космосу «на самоті», кожна з відомих планет обертається навколо будь-якої зірки – втім, можливо, це не універсальне правило. За розрахунками дослідників з Національної астрономічної обсерваторії Японії (NAOJ), планети теоретично можуть формуватися навколо надмасивних чорних дір – створюючи великі планетарні системи, що включають тисячі світів.

Планети зазвичай формуються з протопланетарних дисків – кілець пилу і газу, що обертаються навколо зірок. В результаті утворюється система планет різних розмірів з меншими місяцями, а залишки даних дисків подорожують по системі у вигляді астероїдів і комет.

Однак зірки не єдині об’єкти з пиловими дисками. Так, надмасивні чорні діри – величезні об’єкти в центрах галактик – можуть мати такі диски, причому набагато більші. У деяких випадках пил в районі такої чорної діри може мати масу в 100 000 сонячних, що приблизно в мільярд разів більше, ніж у випадку зі звичайним протопланетарним диском.

Фахівці NAOJ вирішили з’ясувати, чи можуть формуватися планети – за наявними моделями – в дисках у величезних чорних дір. Дослідники вивчили чорні діри, що знаходяться в центрах особливо активних галактик – в областях, відомих як активні ядра галактик. Через те, що пиловий диск може бути дуже щільним, в ньому повинні бути вкрай холодні місця, захищені від сильного випромінювання в центрі. У даних регіонах частки пилу змогли б мати крижану оболонку і легше об’єднуватися один з одним – запускаючи процес утворення планет.

Як зазначають вчені, такий процес зайняв би кілька сотень мільйонів років – і в результаті могли б з’явитися планети, що обертаються навколо надмасивних чорних дір, причому досить велика кількість, враховуючи, як багато пилу є в районі даних об’єктів. За розрахунками дослідників, десятки тисяч планет з масами в 10 разів більшими за земну могли бути сформовані приблизно в 10 світлових роках від чорної діри.

На цей час, втім, будь-яких прямих свідчень на користь існування планетарних систем навколо чорних дір, немає, і вчені не знають, як би можна було їх детектувати.

Робота, присвячена дослідженню, була опублікована в журналі Astrophysical Journal; її препринт доступний на сайті arXiv.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button