Наука

Вчені сперечаються про походження космічного кинджала Тутанхамона

Археологи знайшли в гробниці Тутанхамона кинджал, зроблений з метеоритного заліза. Нові дослідження ставлять під сумніви теорії про його походження.

Кинджал із золотою рукояттю, знайдений в гробниці Тутанхамона, здивував археологів. Вони виявили, що він зроблений з метеоритного заліза. Тепер два нових дослідження ставлять під сумнів походження таємничої зброї, якою володів, можливо, найвідоміший давньоєгипетський фараон. Одні експерти припускають, що кинджал виготовили в Анатолії (сучасна Туреччина), а інші взагалі ставлять під сумнів його «космічне» походження.

У дослідженні, в журналі Meteoritics & Planetary Science, вчені стверджують, що клей, використаний на золотій рукояті кинджала, зробили з вапняного гіпсу. Цей матеріал використовувався в Анатолії (сучасна Туреччина) за часів правління Тутанхамона. Однак вапняна штукатурка не була настільки широко поширена в Єгипті в ті роки.

На цьому зображенні показані результати хімічного аналізу обох сторін леза кинджала. Зображення надано Томоко Араї

Крім того, історичні записи, знайдені в Єгипті, показують, що Тушратта, цар Мітанні в Анатолії, подарував принаймні один залізний кинджал Аменхотепу III, дідові Тутанхамона. Група також виявила, що залізний клинок був виготовлений шляхом низькотемпературної теплової кування при температурі менше 950 °C.

Інша точка зору

Однак в іншому дослідженні, в книзі «Залізо з гробниці Тутанхамона» (American University in Cairo Press, 2022), експерти заявляють, що «в цей час неможливо прийти до надійного висновку щодо походження залізних предметів Тутанхамона, а також задіяних майстрів і використаних матеріалів».

Автори цього дослідження відзначили, що форма кинджала нагадує артефакти, які широко використовувалися в районі Егейського моря. При цьому, типово єгипетська форма навершя передбачає або іноземне замовлення для єгипетського ринку або місцеве виробництво, пишуть експерти. «В результаті неможливо скласти ясної загальної картини про походження рукояті і леза кинджала» — підсумовують вчені.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button