Наука

Поверхня мильних бульбашок виявилася холодніше навколишнього середовища

Фізики відкрили незвичайну зміну температури на поверхні мильних бульбашок. У ряді випадків вони холодніше від повітря навколо.

Дослідники з французького Університету Париж-Сакле встановили, що в деяких випадках плівка мильної бульбашки може бути на 8°c холодніше, ніж навколишнє середовище. Зміна температури залежить від вологості і кількості гліцерину і нагадує охолодження шкіри при потовиділенні.

Щоб вивчити мильні плівки і бульбашки, вчені створили суміші з рідини для миття посуду, води і різною концентрацією гліцерину. Утворені бульбашки протестували при різній температурі і вологості повітря. Дослідження показало, що в деяких випадках різниця між мильною плівкою і навколишнім повітрям досягала 8°C.

Раніше вчені з’ясували, що мильні плівки втрачають рідину в результаті випаровування, щоб вивільнити зайву енергію (так само як люди, коли потіють, щоб охолодитися). Але фізики вважали, що температура цих плівок відповідає навколишньому середовищу. Експерименти показали, що температура спочатку знижується, а потім підвищується, поки не встановиться баланс.

Зміна температури бульбашок в порівнянні з повітрям з часом при різній концентрації гліцерину (зверху) і вологості повітря (знизу). Зображення: Franсois Boulogne et al., Physical Review Letters

Залежність максимальної різниці між температурою бульбашок і повітря при різній концентрації гліцерину і вологості повітря. Зображення: Franсois Boulogne et al., Physical Review Letters

Величина охолоджуючого ефекту залежить як від відносної вологості, так і від вихідної концентрації гліцерину: зменшення значень двох параметрів призводить до зростання різниці в температурі.

Новий ефект впливає на в’язкість і поверхневий натяг мильних плівок. Його важливо враховувати в деяких промислових процесах.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button