Наука

Вчені створили модель внутрішньої структури вулканів

Карта показала, що всередині вулкана замість однієї магматичної камери можуть перебувати кілька дрібних, а популярна схема внутрішньої будови вулканів сильно спрощена.

Зображення внутрішньої системи вулкана / © Університет Абердін

Група європейських учених з університетів Абердіна, Аделаїди і Осло проаналізувала будову вулкана Ерленд в Фарерсько-Шетландському басейні Північної Атлантики, а також дані про сейсмічну активність, надані компанією Energy Data Company TGS. Потім геологи побудували тривимірну модель вулкана і відстежили його внутрішню роботу. Результати опубліковані в журналі Geology.

Команді вдалося детально описати складну систему, що знаходиться під вулканом, і показати першу модель його внутрішньої будови, зроблену з високою роздільною здатністю. Вони з’ясували, що під ним може знаходитися не одна велика магматична камера, а частково злиті інтрузії (магматичні гірські породи, які закристалізувалися в глибині земної кори), з яких, можливо, і почалося утворення вулкана. Крім того, вони помітили, що стара схема, яка передбачає наявність з’єднаної з камерою труби, по якій магма виривається назовні, надмірно спрощена.

Аспірантка Фей Уокер, один з авторів дослідження, зазначила, що отримана модель – найчіткіше зображення внутрішньої системи геологічних утворень, і вона важлива для розуміння їх походження і роботи.

«Завдання, яке стоїть сьогодні перед геологами, – зрозуміти, як розплавлена порода проходить свій шлях від камери до жерла вулкана», – розповів доктор Саймон Холфорд з Університету Аделаїди. Він додав, що побачити, як магма накопичується в камері, складно: збирати дані про діючі вулкани небезпечно, а внутрішні системи древніх, як правило, погано зберігаються. Створена карта показує це в деталях і може зіграти важливу роль в прогнозуванні вивержень вулканів.

Крім цього, група хотіла вивчити взаємодію вулканічних порід з нафтовими системами на півночі Фарерсько-Шетландського басейну. Вчені з’ясували, що область, в якій проводили дослідження, може стати важливим місцем для видобутку нафти й газу. «Розуміння розмірів магматичної камери і теплового впливу на гірські породи, які виробляють ці енергетичні ресурси, важлива для оцінки потенціалу регіонів, де є вулкани», – підсумував Доктор Нік Шофілд, співавтор дослідження.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button