Наука

З початком батьківства у чоловіків зменшується мозок

З народженням первістка у батьків відбувається скорочення структур зорової кори і мережі пасивного режиму роботи мозку, роблячи зв’язок з дитиною тісніше і тепліше. До такого висновку прийшли вчені з Іспанії та США, стаття яких опублікована в журналі Cerebral Cortex.

Image by PublicDomainPictures from Pixabay

Поява першої дитини глибоко змінює організм матері, включаючи структури і активність її мозку. Однак і батько відчуває зміни, пов’язані з початком абсолютно нового етапу життя. З народженням первістка чоловічий мозок теж перебудовується, хоча і не так значно. Деякі області кори великих півкуль скорочуються, що може сприяти прийняттю дитини і активної турботи про неї.

Раніше вже було показано, що аналогічні зміни відбуваються у матерів після народження першого малюка. Вони підсилюють позитивну реакцію на дитину і прихильність до неї. Щоб перевірити, що при цьому відбувається з їх партнерами, Магдалена Мартінес-Гарсіа (Magdalena Martіnez-Garcіа) та її колеги відстежували структури мозку у молодих чоловіків, які вперше стали батьками.

Сорок добровольців – жителів Іспанії та США – проходили МРТ-обстеження або до початку вагітності їх партнерок, або вже під час вагітності, а також через кілька місяців після народження дитини. Паралельно вчені відстежували контрольну групу з 17-ти чоловіків, які не змінювали за цей термін свій батьківський статус.

Робота показала, що на відміну від матерів, у молодих батьків не відбувається помітних змін в структурах лімбічної системи, яка регулює роботу системи внутрішнього винагороди мозку і мотивацію. Однак перебудови відбувається в більш “вищих” областях, в корі великих півкуль. Ці зміни зачіпають зорову кору і ділянки, пов’язані з мережею пасивного режиму роботи мозку (МПРРМ).

Автори зауважують, що раніше вже було показано, що в задачах на зорову пам’ять батьки демонструють кращі результати, ніж бездітні чоловіки. Можливо, це пов’язано з пластичними змінами зорових центрів, які допомагають легше розпізнавати свого немовляти і реагувати на нього. А скорочення МПРРМ може сприяти посиленню соціальних навичок; адже ці нейрони активуються, коли людина не вирішує термінових завдань і розфокусовано занурена в себе.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button