Наука

Матеріал, схожий на кістку, здатний приймати будь-яку форму

Вчені розробили матеріал, який являє собою електроактивний полімер. Його обсяг змінюється в залежності від напруги.

Натхненні зростанням кісток в скелеті, дослідники з університетів Лінчепінга в Швеції і Окаями в Японії розробили незвичайну комбінацію матеріалів. Перед затвердінням вони приймають різні форми. Спочатку матеріал м’який, але пізніше твердне в процесі розвитку «кістки», в якому використовуються ті ж матеріали, що і в скелеті.

При народженні в черепі людини є проміжки, які покриті шматочками м’якої сполучної тканини. Вони називаються джерельцями. Завдяки ним черепа немовлят можуть деформуватися під час пологів і успішно проходити родові шляхи. Після народження тканина джерельця поступово перетворюється в тверду кістку. Шведські та японські вчені використовували цю властивість людського тіла для створення нового матеріалу.

Сам по собі матеріал м’який і гнучкий, а потім твердне. Його можна використовувати, наприклад, в лікуванні складних переломів кісток. Вчені відзначають, що він стане в нагоді в створенні мікророботів. У розробці вчені використовували гелевий матеріал альгінат. На одній стороні гелю вирощується полімерний матеріал. Він електроактивний і змінює обсяг при подачі низької напруги. З іншого боку гелю дослідники прикріпили біомолекули, які дозволяють м’якому гелевому матеріалу тверднути. Вони витягуються з клітинної мембрани виду клітин, які важливі для розвитку кісток. Коли матеріал занурюється в середовище для вирощування клітин – середовище, яке нагадує організм і містить кальцій і фосфор, — біомолекули роблять гель мінералізованим і твердим, як кістка.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button