Наука

Вчені відкрили новий механізм, який сприяє розвитку раку

Новий механізм – мутація, яка об’єднує два незв’язаних гени, провокуючи розвиток раку. Біологи вважають, що це може викликати й нейродегенеративні захворювання.

Клітина раку грудей / © Science Photo

Біологи з Університету Північної Кароліни в Чапел-Хіллі і Комплексного онкологічного центру провели серію експериментів на ракових клітинах, які несли загальний ген злиття під назвою NUP98-HOXA9. Усередині білків, що продукуються геном, знайшли неструктуровані ділянки, які сприяли їх поділу. І коли з’єднання досягали критичних концентрацій в ядрі, NUP98-HOXA9 ставав фазованим. Подробиці роботи опубліковані в журналі Nature.

Дослідники відзначили, що цей процес схожий на те, як змішують воду і масло. Подібне відбувається всередині ядра клітини й дозволяє створювати компартменти (області всередині клітини) з різним властивостями. Вони можуть провокувати розвиток раку, наприклад гострого лейкозу. «Білки NUP98-HOXA9 починають сильніше зв’язуватися з генами – це лежить в основі формування агресивного раку крові», – розповів Чон Хен Ан, співавтор роботи.

Дослідники також виявили, що поділ може впливати на тривимірну структуру геному і створювати петлі хроматину. Вони організовують геном і допомагають контролювати, які області активні, а які – ні. Але якщо зміни в цій структурі проходили невірно, розвивалося онкологічне захворювання.

«Цей новий клас петель, мабуть, стимулює розвиток раку, поєднуючи регуляторні області хроматину з раковими генами, тим самим підвищуючи експресію ракових генів і летальність», – розповів Дуглас Х. Фанстлі, що також брав участь в роботі.

У майбутньому вчені сподіваються вивчити, як цей процес впливає на появу різних захворювань у тварин. А також спробують виявити потенційний метод лікування.

«Теоретично можна розробити ліки, які спеціально або розчиняють розділені краплі рідини, утворені NUP98-HOXA9, – розповів Грег Ван, співавтор дослідження. – Ми сподіваємося вивчити можливі терапевтичні агенти, які націлені на це. До того ж цей процес може впливати на нейродегенеративні захворювання, такі як хвороба Альцгеймера. Зокрема, він здатний провокувати появу бляшок, які накопичуються в мозку ».

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button