Наука

Томографія показала, чим відрізняється мозок барабанщика від мозку звичайної людини

Барабанщики зі стажем відрізняються від інших людей за будовою і функціями мозку. Результати дослідження вчених з Німеччини показали, що володіння ударними інструментами призводить до потовщення волокон між півкулями мозку і до більш ефективної організації моторної кори, що відповідає за довільний рух.

Image by Fa from Pixabay

Давно відомо, що гра на музичних інструментах сильно впливає на нейропластичні процеси, тобто піддає мозок структурним змінам під дією досвіду. “Однак, ніхто не звертав особливої уваги на барабанщиків”, — говорить Сара Фрідріх, автор наукової статті, опублікованої в 2019 році в журналі “Мозок і поведінка” (Brain and Behavior). Біопсихологічне дослідження на основі МРТ провели вчені з університетської клініки Бергманншайля і Рурського університету в Бохумі.

Дослідники зацікавилися саме цією групою музикантів у зв’язку з їх чудовою координацією рухів.

“У більшості людей виникають проблеми з одночасним відтворенням різних дій обома руками. Барабанщики можуть робити те, на що не здатні інші», — пояснює Лара Шлаффке, яка також працювала над дослідженням.

Команда вчених зібрала дані для розуміння того, як змінюється організація складних рухових процесів в мозку під впливом навчання гри на ударних. Експериментальна група складалася з 20 професійних барабанщиків, які грали в середньому по 17 років і нині практикуються по 10 годин на тиждень. Контрольна група складалася з 24 осіб, які не займаються грою на музичних інструментах. На першому етапі дослідження обидві групи повинні були грати на барабанах, щоб перевірити свої здібності, а потім були обстежені за допомогою магнітно-резонансної томографії.

У професійних барабанщиків були виявлені чіткі відмінності в структурі головного мозку: передній частині мозолистого тіла і корі, що відповідає за планування моторики. Волокон, що з’єднують півкулі головного мозку, виявилося менше і всі вони були потовщені. Ці структурні зміни в спайках виникли в результаті довгострокового досвіду і призвели до більш швидкого обміну інформацією між півкулями. А чим вище показник товщини волокон в мозолистому тілі, тим ефективніше моторика різних дій для обох рук.

Більш того, мозок барабанщиків був менш активний при рухових завданнях в порівнянні з контрольною групою. Таке явище називається ефектом рідкісної вибірки, і в цьому випадку це означає, що більш ефективна організація мозку в областях моторики і обміну даними призводить до меншої активізації цих ділянок мозку у професіоналів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button