Наука

Американські медики представили перший антибіотик «подвійної дії»

Вченим вдалося синтезувати речовини, що володіють ефектом антибіотиків і при цьому стимулюють імунітет людини.

©Wistar Institute

Поширення серед бактерій стійкості до дії антибіотиків по праву вважають однією з головних глобальних загроз сучасності. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, до середини століття викликані резистентними інфекціями хвороби будуть забирати близько 10 мільйонів життів на рік. Не дивно, що вчені і медики всього світу постійно ведуть пошук нових антибіотиків і засобів, що дозволяють атакувати патогени з нових, незвичних для них сторін.

У статті, опублікованій в журналі Nature, Фарук Дотівала (Farokh Dotiwala) і його колеги з Вістарівського інституту в США представили новий такий препарат. Відзначаючи, що він не тільки ефективно знищує широкий круг бактерій, але і стимулює імунну систему людини, автори заявляють навіть про створення нового типу «імуно-антибіотиків подвійної дії» (dual-acting immuno-antibiotics).

У пошуках нових невідомих антибіотиків вчені сконцентрувалися на метаболічних шляхах, які присутні у патогенних бактерій, але відсутні у тварин, включаючи людей. Відповідною мішенню виявився немевалонатний шлях біосинтезу ізопреноїдів. Одним з ключових елементів цього шляху служить фермент IspH. Комп’ютерне моделювання дозволило провести широкий пошук в базах даних відомих хімічних сполук. Оцінивши більш ніж тисячу різних речовин, вчені виділили кілька найбільш перспективних, здатних ефективно пов’язувати білок IspH і блокувати його роботу.

Однак виявилося, що такі інгібітори не здатні проникати крізь клітинну стінку бактерій. Тому автори спроєктували, а потім і синтезували кілька нових з’єднань, які володіють тією ж дією на IspH і при цьому можуть досягати цитоплазми бактеріальних клітин. Отримані речовини тестували на культурах як грампозитивних, так і грамнегативних бактерій, з рівним успіхом пригнічуючи їх ріст.

Більш того, в ході доклінічних випробувань на культурі мишачих Т-лімфоцитів було показано, що препарати стимулюють їх активність і цитотоксичну дію. Автори вважають, що такий «подвійний» удар матиме особливо потужний ефект в боротьбі з інфекціями. Втім, їм ще належить завершити роботу над новими препаратами і провести їх повноцінні випробування.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button