Земля

Вчені відкрили новий вид вимерлих комах

Міжнародний колектив палеонтологів прийшов до висновку, що комах, що жили за часів динозаврів і мали дивну форму голови, можна віднести до родичів бабок.

Крила нового вимерлого виду родичів бабок підряду Cephalozygoptera / © phys.org

 

Результати роботи опубліковані в журналі Zootaxa. Насправді скам’янілості цих комах виявили ще в XIX столітті. У 1858 році їх описав німецький палеонтолог Герман Хаген, і понад 150 років вчені класифікували їх як групу викопних бабок, перші представники яких жили в крейдяному періоді на території сучасного Китаю, останні – близько 10 мільйонів років тому у Франції та Іспанії.

Зовнішній вигляд скам’янілих відбитків цих істот нагадує сучасних бабок: ті ж вузькі, довгі крила, а ось голова дещо дивної форми. Той, хто в дитинстві ловив бабок, напевно пам’ятає, що у них коротка і широка голова з витріщеними очима, розташованими з боків. У «бабок» з крейдяного періоду голови округлі і зовсім не схожі на те, до чого звикли ентомологи.

Однак до цього моменту вважалося, що причина «дивної» голови у викопних комах – в спотворенні, яке виникло в результаті скам’яніння. Їх так і називали – «бабки з перекрученими головами». Яке ж було здивування палеонтологів з університетів Саймона Фрейзера (Канада) і Бригама Янга (США), а також Королівського музею Британської Колумбії (Канада), коли вони виявили такі ж «спотворені голови» у відкладеннях в Британській Колумбії й штаті Вашингтон. Спочатку вони навіть не побачили зв’язку між «бабками» Хагена і власними знахідками, вирішивши, що це окремий вид таких комах.

Але при найближчому розгляді вчені зрозуміли, що їх скам’янілості нагадують описані німецьким палеонтологом в XIX столітті. Таким чином, проаналізувавши 162 наукові статті, присвячені схожим зразкам, вони прийшли до висновку, що мають справу з одними і тим же комахами. Фахівці виділили його в окремий підряд і назвали Cephalozygopter a, що в перекладі з латинської означає «голова бабки».

Вчені виділили 16 нових видів цих істот. Палеонтологи вважають, що вони були важливими елементами харчового ланцюга в водно-болотним угіддям стародавньої території Британської Колумбії і штату Вашингтон близько 50 мільйонів років тому. А ось чому ці комахи вимерли – поки загадка.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button