Всесвіт

Вчені виявили новий вид чорної діри

Згідно з результатами дослідження, опублікованого в журналі Science, вчені, можливо, виявили найменшу чорну діру з коли-небудь відкритих. Це стало можливим завдяки новій методиці, яка об’єднує кілька наборів даних. Дослідники вважають, що чорна діра приблизно в 3,3 рази масивніше Сонця і знаходиться в подвійній системі J05215658, яка розташована на відстані близько 10 000 світлових років від зовнішнього краю диска Чумацького шляху. Хоча для підтвердження малої маси чорної діри потрібні додаткові дослідження, існує ймовірність того, що цей об’єкт є частиною таємничого класу маленьких чорних дір. Ці об’єкти не були виявлені в минулому, оскільки ніхто не розумів як саме їх шукати.

Можуть існувати маленькі чорні діри?

Більшість спостережуваних чорних дір приблизно в 5-15 разів масивніше Сонця, однак це не означає, що всі чорні діри у Всесвіті такого розміру. Почасти річ у тім, що масивні і надмасивні чорні діри набагато простіше виявити. Коли такі об’єкти обертаються навколо зірок в подвійних системах, то притягують до себе матеріал від своїх супутників. Цей процес акреції випускає рентгенівське випромінювання, яке можна спостерігати в телескопах.

Маленькі чорні діри, які всього лише в два-п’ять разів масивніше Сонця, за умови, що вони існують, схоже, не виробляють цю рентгенівську сигнатуру, що робить ці об’єкти невидимими для вчених. Коли зірка стає надновою, подальша еволюція зірки визначається її масою. Невеликі зірки стають нейтронними зірками — найбільш щільними об’єктами у Всесвіті, в той час як великі зірки колапсують в чорні діри. Проте дослідники поки не можуть сказати, наскільки масивною повинна бути зірка, щоб стати чорною дірою. Не виключено, що існує проміжний процес, в якому зірка тимчасово стає нейтронною зіркою, а потім еволюціонує в чорну діру.

Ученые обнаружили новый вид черной дыры

Найтаємничіші об’єкти у Всесвіті можуть виявитися порталами в інші Всесвіти

Вчені хотіли з’ясувати, чи є що-небудь загальне між наймасивнішими відомими на сьогодні нейтронними зірками (маса яких приблизно у 2,1 рази більше маси Сонця) і найменш масивними чорними дірами, маса яких не перевищує п’яти сонячних мас.

Щоб заповнити цей пробіл, команда дослідників провела скринінг спостережень близько 100 000 зірок у Чумацькому Шляху, використовуючи експеримент щодо еволюції галактик Обсерваторії Апач-Пойнт (APOGEE). Вчені шукали ознаки зірок у подвійних системах з чорними дірами майже так само, як деякі дослідники екзопланет шукають світи навколо інших зірок. Спостерігаючи, як зірки впливають на гравітацію від навколишніх об’єктів, команда звузила пошуки до декількох сотень кандидатів, у яких можуть бути супутники. Потім дослідники використовували дані автоматизованого знімання наднових зірок (ASAS-SN) для подальшого пошуку потрібної системи. В результаті об’єднавши два набори даних, вчені знайшли ту саму зірку. Як пише видання Vice, новий спосіб виявився надзвичайно ефективним у пошуку раніше невидимих об’єктів.

Ученые обнаружили новый вид черной дыры

Малюнок, що ілюструє розрив в масах між зірками нейтронів і чорними дірами

Незважаючи на те, що згідно з найбільш імовірними оцінками, маса дорівнює 3,3 маси Сонця, дослідники не виключають, що об’єкт J05215658 потенційно може виявитися приблизно в п’ять разів масивніше Сонця. Раніше були виявлені кілька інших чорних дір, про масу яких дослідники сперечаються дотепер, тому в даний момент можна з упевненістю сказати про те, що новий об’єкт — найменша з усіх відомих на сьогодні чорних дір. Однак, саме припущення про те, що найбільш загадкові об’єкти у Всесвіті можуть бути ще таємничіші, ймовірно, не повинне нас дивувати.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button