Наука

Вчені визначили ген, відповідальний за клітинне старіння

Біологи знають, що клітинне репрограмування звертає старіння клітин назад. Але механізми, відповідальні за цей процес, дотепер не відкрили. У недавньому дослідженні група американських вчених знайшла білки, які регулюють процес старіння клітин.

За допомогою клітинного репрограмування старі МСК омолоджуються, а вплив GATA6 зменшується / © AlphaMed Press

Спершу команда біологів з Вісконсинського університету в Медісоні, США, отримала мезенхімальні стовбурові / стромальні клітини (МСК) з синовіальної рідини людини – вона знаходиться в суглобах. Їх репрограмували в індуковані стовбурові клітини і повернули назад в стан МСК, таким чином омолодивши. Нарешті, вчені порівняли отримані клітини з контрольними МСК, над якими не проводили експерименти. Результати роботи опублікували в журналі Sten Cells.

«Ми виявили, що активність, пов’язана з клітинним старінням, була нижче в репрограмованих клітинах. Це показує, що ми звернули процес старіння назад », – розповів доктор Ван-Цзю Ді, автор дослідження.

На другому етапі команда провела аналіз клітин, щоб знайти викликані репрограмуванням зміни в експресії генів. Біологи виявили, що експресія білка GATA6 (грає важливу роль в розвитку кишечника, легенів і серця) в отриманих МСК була пригнічена. Через це росла активність білків sonic hedgehog (потрібен для ембріонального розвитку) та FOXP1 (потрібен для правильного розвитку мозку, серця і легенів). Таким чином, шлях GATA6 / SHH / FOXP1 виявився ключовим механізмом, який регулює клітинне старіння й омолодження.

Далі команда вивчила експресію генів GATA6 у відповідь на кожен з чотирьох чинників Яманака (фактори транскрипції – або білки, які контролюють синтез мРНК, – пов’язані з основними етапами життєвого циклу клітин). Виявилося, OCT4 і KLF4 регулюють активність GATA6 – це підтверджують результати попередніх досліджень.

«Ми показали, що мезенхімальні стовбурові / стромальні клітини з синовіальної рідини змінюють властивості і функції після репрограмовання. Ці зміни фактично омолоджують МСК », – сказав доктор Лі. Він додав, що їх головне досягнення – ідентифікація шляху GATA6 / SHH / FOXP1, основного молекулярного механізму, який контролює клітинне старіння. «Результати показують, як старіють МСК і що вони означають для медицини», – завершив він.

«Ідентифікація шляху GATA6 / SHH / FOXP1, контролюючого старіння мезенхімальних стовбурових / стромальних клітин, – важливе відкриття», – зазначив головний редактор журналу Sten Cells Ян Нолт. Передчасне старіння МСК заважає використовувати клітини в науці та медицині, так що можливість їх омолодити вкрай цінна.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button