Наука

Фізики створили модель магнітосфери Землі в плазмовій установці

Міжнародна група дослідників розробила метод для створення в лабораторних умовах мініатюрних магнітосфер. Робота опублікована в журналі Physics of Plasmas.

Вчені використовували установку LAPD (Large Plasma Device — великий плазмовий пристрій) в Каліфорнійському університеті в Лос-Анджелесі для того, щоб імітувати магнітосферу Землі.

Як зазначають фізики, магнітосфери утворюються, коли потік плазми стикається з магнітною перешкодою. Наприклад, плазма сонячного вітру може взаємодіяти з полем планети. Досягаючи точки рівноваги (магнітопаузи) плазма огинає перешкоду і формує витягнутий хвіст магнітосфери.

В експерименті магнітне поле LAPD являло собою Сонячну систему, керована лазером плазма – сонячний вітер. Фізики використовували дипольний магніт для того, щоб створити модель власного магнітного поля Землі. Спеціальні датчики сканували систему в трьох вимірах, об’єднуючи дані десятків тисяч лазерних імпульсів.

Знімки випромінювання плазми. Джерело: Schaeffer, Cruz et al., Physics of Plasmas

Як відзначають дослідники, при включенні магнітного поля диполя їм вдалося виявити магнітопаузу, що є ключовим свідченням утворення магнітосфери. При виключенні диполя магнітопауза пропадала. За словами фізиків, перевага їх пристрою – можливість налаштовувати та управляти всіма параметрами системи, що дозволяє створювати магнітосфери різних об’єктів в різних умовах.

Дослідники кажуть, що попередні лабораторні експерименти проводилися з використанням плазмових аеродинамічних труб або високоенергетичних лазерів для створення міні-магнітосфер. Однак такі дослідження дозволяли оцінювати магнітне поле тільки в одному вимірі і не давали повної, об’ємної картини. Новий підхід, на думку авторів, створює зручні для вивчення моделі планетарних магнітосфер.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button