Екологія

Вчені вперше нанесли на карту територію, на якій знаходиться льодовик Туейта

Команда з Британської антарктичної служби завершила першу карту території під льодовиком Судного дня в Західній Антарктиді. Його площа порівнянна з Великобританією, і якщо цей колос розтане, то глобальний рівень моря підніметься на цілих 65 сантиметрів.

British Antarctic Survey

Займаючи площу в 192 000 км.кв, льодовик Туейт отримав прізвисько “Льодовик Судного дня”.  Все тому, що сьогодні це найширша брила льоду у світі, а її танення і нестабільність викликали побоювання, що льодовик може сколапсувати, що значно підніме рівень моря.

Ймовірність того, що це станеться найближчим часом, залежить від ряду факторів, не останнім з яких є земля, на якій знаходиться Туейт. Особливо вчених турбує передня кромка, розташована нижче рівня моря, де вона найбільш схильна до танення.

Апаратура всередині літака з лідаром British Antarctic Survey

Щоб дізнатися більше про поточний стан справ, команда BAS використовувала ряд різних методів, намагаючись з’ясувати, що знаходиться під льодом. У справу пішов встановлений на літаку радар глибокого проникнення, а також гравітаційні і магнітні датчики. Жодна окремо взята система не могла провести повну зйомку, але використання декількох підходів дозволило накласти результати сканування один на одного, щоб заповнити прогалини і створити тривимірну карту льодовика і лежить в його основі геології.

British Antarctic Survey

У гіршому випадку льодовик міг би лежати на шарі осаду, який би діяв як слизький бруд, прискорюючи його рух. Натомість команда виявила складну геологічну ковдру, яка датується 100 мільйонами років тому, коли Нова Зеландія розлучилася з Антарктидою.

Замість товстого шару осаду більша частина території складалася з граніту та інших магматичних порід, а самі відкладення розташовувалися в ряді басейнів у задній частині льодовика. Як саме це вплине на швидкість відступу Туейта або наскільки тала вода підніме рівень моря, залишається визначити, але враховуючи, що льодовик Туейта становить 4% поточного підвищення рівня моря, це важливе питання для розгляду.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button