Екологія

Еверест перетворюється в високогірне звалище

За півстоліття сходжень туристи залишили на схилах Евересту тонни сміття — пластика і екскрементів, які можуть лежати там вічно — і псувати найбільш захоплюючі на планеті види.

Эверест превращается в высокогорную свалку

На найвищій горі в світі — найвище в світі звалище сміття. Туристи-альпіністи піднімаються до вершини щороку по кілька сотень, і майже всі ведуть себе вкрай несвідомо — залишають сміття, яке в горах, на відміну від рівнин, нікуди саме по собі не дівається. В холоді і розрідженому повітрі високогір’я органіка не розкладається, не кажучи вже про пластик та інші матеріали, які взагалі будуть лежати там вічно.

З тих пір, як на Еверест забрався в 1953 році сер Едмунд Хілларі, там побувало ще чотири з невеликим тисячі європейців. Не всі повертаються з Евересту, але тіла, які не повернулися, назавжди розпластані у важкодоступних частинах гори — це ще не найстрашніше; зрештою, там, куди падають зірвавшись, майже ніхто не ходить. А ось сміття залишається в загальнодоступних місцях. Це намети, зламані альпіністські інструменти, каністри з-під палива і екскременти.

І Тибет і Непал намагаються боротися зі сміттям — і заохочувати туристів, які приносять вниз не менше того, що понесли нагору. Тибет бере по 100 доларів за кілограм, залишений на горі, влада Непалу збирають депозит — 4 тисячі доларів з команди. Його повертають, якщо кожен член групи приносить вниз як мінімум 8 кг сміття. В результаті туристи, які йшли з непальської боку, принесли з гори вже 25 тонн сміття і 15 тонн екскрементів, але це лише невелика частина того, що лежить на схилах. Для багатьох депозит занадто малий: що таке чотири тисячі доларів, коли ти виклав сто тисяч за сходження.

Потроху очищенням гори займаються місцеві жителі; кожен рік шерпи одних тільки екскрементів приносять майже 12 тонн. «Видобуток» скидаються в каналізаційну систему одного з навколишніх сіл; навесні все це ллється по схилу вниз.

Є міжнародний проект Mount Everest Biogas, творці якого працюють над системою переробки біологічних відходів в метан, допомогти йому можна, відправивши гроші. Китайці запустили свою місію — Everest cleanup, і з квітня по червень цього року зібрали 8,5 тонн сміття. Непогано було б, звичайно, просто перестати смітити — але навіть для людей, які зважилися підкорити найвищу в світі гору, прибрати за собою — непосильне завдання.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments