Всесвіт

Вчені вперше спостерігали плямисте протонне сяйво на Марсі (фото)

MAVEN і EMM проводять перші спостереження плямистого протонного сяйва на Марсі. Дослідження опубліковано в журналі Geophysical Research Letters.

Проект НАСА MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile Evolution) і марсіанська місія Об’єднаних Арабських Еміратів (EMM) випустили спільні спостереження за протонним полярним сяйвом на Марсі.

Віддалені спостереження полярних сяйв за допомогою EMM в поєднанні зі спостереженнями MAVEN за плазмою допоможуть вченим краще зрозуміти будову марсіанської атмосфери. Ця співпраця стала можливою завдяки недавньому обміну даними між двома місіями і підкреслює цінність багатоточкових спостережень у космосі.

Верхнє зображення показує нормальний механізм утворення протонних сяйв, вперше виявлений у 2018 році. Білі лінії показують, що протони сонячного вітру, які віддаляються від Сонця, зазвичай несуться магнітосферою Марса навколо планети і не взаємодіють безпосередньо з атмосферою. Авроральне випромінювання падаючих атомів H відзначено фіолетовим.
На нижньому зображенні показано нещодавно виявлений механізм формування плямистого протонного сяйва. Зелені лінії на верхньому зображенні показують, що в нормальних умовах магнітне поле сонячного вітру добре обтікає планету. Надано: місія ОАЕ / космічне агентство ОАЕ

ЕММ виявив невеликі структури в протонному сяйві, який охопив всю денну сторону Марса. Попередні спостереження зроблені MAVEN і місією ЄКА (Європейського космічного агентства) Mars Express, показали, що сяйва здаються гладкими і рівномірно розподіленими по півкулі. Але EMM спостерігав протонне сяйво, яке здавалося дуже динамічним і мінливим.

Зображення від 5 серпня показують типові атмосферні умови, в яких прилад EMM EMUS не виявляє незвичайної активності на двох довжинах хвиль, пов’язаних з атомом водню. Але 11 і 30 серпня прилад спостерігав плямисте полярне сяйво на обох довжинах хвиль, що вказує на турбулентну взаємодію з сонячним вітром. Фото: EMM / EMUS

“Спостереження EMM показали, що полярне сяйво було настільки широко поширене і дезорганізоване, що плазмове середовище навколо Марса повинна бути зруйноване до такої міри, що сонячний вітер безпосередньо впливав на верхні шари атмосфери всюди, де ми спостерігали полярне сяйво», — розповів Майк Чаффін, вчений EMM з лабораторії атмосферної і космічної фізики Університету Колорадо в Боулдері і провідний автор дослідження.
Поєднуючи спостереження сяйва EMM з вимірами Maven середовища плазми сяйва, вчені підтвердили цю гіпотезу.

Саме протонне полярне сяйво, яке місія MAVEN виявила в 2018 році, являє собою різновид марсіанського полярного сяйва. Воно формується, коли сонячний вітер, що складається із заряджених частинок Сонця, взаємодіє з верхніми шарами атмосфери.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments