Наука

Нейробіологи знайшли в мозку вимикач апатії

Вчені з США і Канади виявили нову функцію крихітної маловивченої області в самому центрі головного мозку — хабенули. Вона діє як перемикач, що визначає періоди, коли організм готовий працювати в пошуку винагороди, а коли йому слід зупинитися і перепочити. Дослідження може бути корисним у розробці методів боротьби з апатією, тривожними та депресивними розладами. Стаття з докладним описом результатів дослідження опублікована в журналі Current Biology.

Мікрофотографія флуоресцентної латеральної хабенули з аксонами, що йдуть до інших областей головного мозку / © Warden Lab

Хабенула – крихітна ділянка таламічної області головного мозку, що бере участь в обробці больових сигналів від сенсорних нейронів, регуляції циклів сну і неспання і формуванні настрою. Однак його точна роль в цих процесах все ще залишається не до кінця вивченою.

У новому дослідженні група вчених з Корнельського (США) і Монреальського (Канада) університетів вирішила докладніше проаналізувати роль латеральної частини хабенули в розвитку тривожних і депресивних станів, виявленої в попередніх роботах.

Для цього вони використовували лабораторних мишей, в мозок яких вводили вірусні вектори таким чином, щоб нейрони в досліджуваної частини мозку яскраво флуоресціювали при порушенні, але припиняли це робити, коли неактивні. Сигнал від нейронів реєстрували по волоконно-оптичній нитці, що проходить через череп і частину мозку прямо до латеральної хабенули.

Під час експериментів мишей поміщали в спеціальну звукопоглинальну коробку з отвором з одного боку і поїлкою з водою з іншого. Коли поруч з отвором запалювалося світло, миша реагувала на цей умовний сигнал і просовувала ніс в отвір, за що отримувала в нагороду кілька крапель води (з певною ймовірністю, що залежить від проведеного тесту).

Схема ін’єкції вірусного вектора і розміщення оптичного волокна (а). Експресія флуоресцентного барвника в нейронах латеральної хабенули (B) / © Post R. J., et al, Current Biology, 2022

Так, в одній версії експерименту, коли миші з імовірністю в 80% отримували воду за успішно виконане завдання, нейрони в латеральній хабенулі збуджувалися, як тільки тварини напивалися і переставали «працювати». Аналогічного результату автори домоглися, повністю відключивши поїлку. Після кількох безуспішних спроб отримати винагороду гризуни відмовлялися від завдання, і потрібні нейрони тут же починали світитися.

Крім того, вчені помітили, що якщо спеціально заблокувати роботу нейронів латеральної хабенули, миші здійснять значно більше спроб виконати завдання навіть без отримання нагороди. Таким чином, автори дослідження вважають, що вивчена ними ділянка мозку може стати підходящою мішенню для лікування розладів, пов’язаних з апатією — відсутністю прагнення до будь-якої діяльності.

Цей симптом характерний не тільки для психічних розладів типу депресії або шизофренії, але і таких захворювань, як хвороба Паркінсона, при якій у пацієнтів спостерігається стан апатії, але без прояву пригніченого настрою.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments