Наука

Вчені вперше знайшли ймовірну причину синдрому раптової дитячої смерті

Те що медицина не завжди може врятувати хворого, це гірко, але це нормально. Інша справа, коли лікарі не можуть назвати причину смерті. Тим більше смерті немовляти

Група вчених під керівництвом лікарів з Бостонської дитячої лікарні проаналізувала тканини немовлят, які померли від синдрому раптової дитячої смерті. При цьому синдромі у здорового немовляти уві сні раптово зупиняється дихання. Причини зупинки абсолютно незрозумілі. Вчені вперше знайшли аномалію, яка пов’язана з синдромом: це збій рецептора серотоніну.

Image by Iuliia Bondarenko from Pixabay

Синдром раптової дитячої смерті (SIDS) — це випадок, коли смерть здорової дитини до року залишається незрозумілою навіть після ретельного розслідування. Як правило, смерть настає уві сні. При цьому, якщо лікар діагностує СРДС, як причину смерті, — це капітуляція медицини. Насправді це означає: Ми просто не знаємо, чому померла абсолютно здорова дитина.

Синдром зустрічається досить рідко, але, наприклад, в США СРДС є причиною смерті в 103 випадках на 100 000 новонароджених на рік. У 1990 — ті роки в країні була проведена національна кампанія громадської охорони здоров’я, під час якої лікарі пояснювали СРДС позою уві сні: найнебезпечніша поза – обличчям вниз. Але, незважаючи на широку пропаганду здорового сну, кількість смертей від СРДС не змінилася.

Група вчених під керівництвом лікарів з Бостонської дитячої лікарні проаналізувала тканини немовлят, які померли від СРДС з 2004 по 2011 роки. У тому числі лікарі аналізували клітини стовбура мозку 70 немовлят, які померли в цей період від різних причин, які були надійно діагностовані. Лікарі намагалися знайти наявність хоча б якісь відхилення при СРДС. І вони їх знайшли.

Вчені виявили, що рецептор серотоніну 2A/C змінений у випадках SIDS порівняно з контрольними випадками. Попередні дослідження на гризунах показали, що сигнали рецепторів 2A/C нормалізують надходження кисню до мозку під час сну. Мабуть, збій роботи рецептора за певних обставин робить немовлят вразливими.

Дослідники вважають, що синдром раптової дитячої смерті виникає, коли фатально сходяться три речі: дитина перебуває в критичному періоді кардіореспіраторного розвитку в перший рік життя, вона стикається із зовнішнім стресовим фактором, таким як положення уві сні обличчям вниз, і у дитини є біологічна аномалія, яка робить її вразливим до респіраторних проблем під час сну.

Провідний автор статті Робін Хейнс каже:

“Існує велика робота з визначення наслідків порушень у цьому рецепторі в контексті більш широкої мережі рецепторів серотоніну та несеротоніну, які захищають життєво важливі функції серцевого та дихального контролю. Нині у нас немає засобів для виявлення немовлят з біологічними аномаліями в серотонінергічній системі. Таким чином, дотримання правил безпечного сну залишається критично важливою і єдиною рекомендацією».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button